Volně pobíhající psi útočí na srnčata a další mláďata

Záchranné stanice živočichů po celé republice v těchto dnech hlásí zvýšený příjem mláďat napadených psem. Srnčata, zajíčci i ptáčata se stávají obětmi psů, které neuvážliví páníčci pouštějí na procházkách z vodítka. Jedná se o naprosto zbytečná zranění a ztráty na životech zvířat.

 

Srnčata posekaná při sečení luk a polí, zbytečně donesená mláďata, která mají lidé za opuštěná – to jsou jen některé případy, které v těchto dnech nejvíce zaměstnávají záchranné stanice živočichů. „Jen u nás v Plzni řešíme každý týden jeden až dva případy nálezu srnčete, případně zbytečně donesená mláďata nebo případy, kdy člověk vyplašil srnu při porodu či převodu mláděte,“ uvedl Karel Makoň ze ZSŽ v Plzni.

 

 

Kvůli poranění lebky a mozku musel být utracen srneček

Narůstá i počet srnčat pokousaných volně pobíhajícími psy. Jen v plzeńské stanici v posledních dnech přijali dva takové pacienty. Napadená laňka jelena siky byla nalezena uprostřed obce Tatiná 28. června a jeden srneček jen o dva dny později u Lhoty.

„Zatímco laňka z Tatiné měla prokousnuté oba boky zadních běhů a předpokládáme, že se ji podaří vyléčit, tak srnec měl pokousanou hlavu s rozsáhlým traumatem a zásahem do mozkových tkání. Veterinární vyšetření pak nález ještě rozšířilo o prasklou lebku a rozdrcenou spodní čelist. Charakter poranění jasně odpovídal uchopení mláděte velkým psem za hlavu a protilehlému tlaku s hlubokými tržnými ránami od zubů. Další chov takto poraněného zvířete by pak hraničil s týráním, a tak bylo třeba srnce utratit,“ vysvětlil Karel Makoň.

 

Nepouštějte psy z vodítek!

K podobným případům by vůbec nemuselo docházet, kdyby majitelé psů byli uvědomělí a v době, kdy zvířata vyvádějí svá mláďata, psy nepouštěli při venčení na volno.

Pracovníci záchranných stanic proto žádají majitele, aby své psy při venčení lépe hlídali. „Pohybujete-li se se psem na lokalitě, kde lze výskyt nejen srnčí i drobné zvěře předpokládat, vždycky byste měli vědět, co váš pes a kde právě dělá,“ říká Karel Makoň. „Pokud je váš pes agresivní a lovec, je namístě i určitá předvídavost a obezřetnost.“

 

Foto: DES OP


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *