Kvůli úbytku zajíců začali jihočeští myslivci s umělým odchovem

Jihočeští zástupci asociace chovatelů zajíců v uplynulých dnech do volné přírody vypustili přes stovku mladých zajíců, které sami odchovali. Těchto kdysi zcela běžných zvířat ubývá a na mnoha místech je umělý odchov jediným způsobem, jak snižující se počet zajíců alespoň částečně kompenzovat.

 

Za zmenšující se populaci zajíců může vysoký výskyt predátorů, především pak lišek, kun a domácích koček. Zajíci také mají v krajině nedostatek vody a potravy. Pokud v blízkém okolí nemají zdroj vody, nedokážou si ho sami najít. K nedostatku potravy přispívají podle myslivců i zemědělci, po kterých po sklizni na polích nezůstávají žádné zbytky, jimiž by se zajíci mohli živit.

 

 

Samice neodchová ani dvě mláďata ročně

Ačkoliv zaječice jsou schopné odchovat za rok třeba deset mláďat, podmínky v přírodě jim nepřejí. Zatímco před několika lety byl podle statistik počet mláďat odchovaných jednou samicí přibližně 4,8, v současné době je to 1,8. Ani když se mláďata dožijí dospělosti ale nemají vyhráno.

Kolik v České republice žije zajíců přesně určit nelze, myslivci si jen místně vedou přibližné záznamy o jejich výskytu. V Jihočeském kraji evidují honitby ke konci letošního března 19 640 zajíců.

 

Foto: Hans-Jörg Hellwig, Wikimedia (Creative Commons)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *