S aplikací BioLog můžete pomoci chránit českou přírodu

Majitelé chytrých telefonů, kteří mají zájem o přírodu, nyní mohou aktivně pomáhat při rozšiřování druhové databáze Agentury ochrany přírody ČR (AOPK ČR). Nová aplikace BioLog umožní vyfotografovat konkrétní rostlinu, houbu nebo živočicha přímo v terénu a obrázek odeslat do databáze. To vědcům pomůže zmapovat, jaké druhy se na našem území vyskytují, a do budoucna je lépe chránit.

 

“Chtěli jsme zájemcům o přírodu usnadnit práci. Nyní nepotřebují tužku ani zápisník, vše mohou lokalizovat, vyfotit a zapsat bez problémů přímo v terénu, jména druhů je možné zadávat i hlasem.” vysvětluje Karel Chobot, vedoucí odboru monitoringu AOP ČR, jak aplikace BioLog funguje.

“Zároveň věříme, že se největší česká druhová databáze, kterou AOP ČR spravuje, rozroste o řadu nových zajímavých údajů. Ty pak samozřejmě využijeme při ochraně přírody.”

 

 

Aplikací ‘pro ochranu přírody’ možná přibude

Aplikace je dostupná v češtině a angličtině a zájemci si ji mohou zdarma stáhnout např. na Google Play. Pro instalaci je nutné mít v mobilním telefonu operační systém Android 4. 0. 3. a vyšší.

“Jedná se o první mobilní aplikaci pro sledování druhů, kterou Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravila. Pokud se osvědčí, budou následovat další,” dodal Jan Zárybnický, vedoucí odboru informačního systému ochrany přírody AOP ČR.

 

Foto: flickr.com (některá práva vyhrazena)

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *