Ornitologové v těchto dnech kroužkují mláďata čápů v Jihočeském kraji. Zatím jich takto označili na osm desítek. I když by se mohlo zdát, že jde o velký přírůstek, odborníci uvádějí, že čápů u nás rozhodně nepřibývá.
Kroužkování mláďat pomáhá při zmapování populace čápů v rámci celoevropského sčítání čápů bílých, které se koná po deseti letech. Díky němu odborníci mají přehled o početnosti tohoto druhu u nás a zároveň získávají nové poznatky o způsobu jejich života.
Zjistili tak například, že čápi, kteří se dříve zdržovali především v nížinách, stále častěji hnízdí už i ve vyšších polohách, nebo že se mění skladba jejich potravy – kromě obojživelníků, kteří tvořili podstatnou část jejich stravy, stále častěji loví i hlodavce.
Čtěte také:
Letošní jaro čápům poměrně svědčí
Počet čápů u nás v posledních letech spíš stagnuje, a proto jsou ornitologové rádi, že se jim v letošním roce daří vyvádět zdravá mláďata. Loni byla situace doslova tristní – studené a mokré léto stálo život tisíce ptáků a ornitologové touto dobou v hnízdech nacházeli mrtvé čápy.
Vzácné ptáky neohrožují jen nepříznivé přírodní vlivy, ale také činnost člověka v krajině. Mizí vhodná místa, na kterých by čápi mohli stavět svá hnízda (komíny, stožáry, vysoké stromy apod.) a lovit potravu (tůně a mokřady).