Ochránci zvířat v Tanzanii prohrávají ‘válku’ s pytláky

Největší africká safari rezervace, Selous v Tanzanii, za posledních 5 let přišla o polovinu populace slonů. Strážci rezervace otevřeně přiznávají, že válku s pytláky prohrávají. Válkou přitom svůj boj nenazývají jen ze snahy zapůsobit na veřejnost – jde skutečně o střety ve zbrani.

 

Rezervaci o rozloze 50 000 kilometrů čtverečních dnes střeží pouze 285 strážců. Mnoho mužů v posledních letech ze služby odešlo, protože za práci mnohdy i několik měsíců nedostali zaplaceno. Jde přitom o povolání, v němž čelí stálému nebezpečí, a to jak ze strany zvířat, tak ze strany pytláků, kteří při setkání se strážci neváhají použít zbraně.

 

 

Po 30 letech v Selous žije přibližně 10 % z původní sloní populace

V roce 1982 byla rezervace Selous zanesena na seznam světového dědictví UNESCO. V té době zde žilo přes 100 tisíc slonů. V roce 1989, kdy ve světě došlo k zákazu obchodu se slonovinou, jich už bylo jen 30 000.

Po roce 1992, kdy rezervaci vedl Benson Kibonde, počet slonů vzrostl na 70 000, ale po roce 2007 opět strmě vzrostla poptávka po slonovině zejména na asijském trhu a nápor pytláků zesílil. Na konci loňského roku už v rezervaci žilo jen asi 13 000 slonů.

Slony kvůli klům zabíjejí místní lidé, které zaměstnávají velké zločinecké organizace. Ty jim dodávají zbraně a za slonovinu štědře platí. Benson Kibonde, který rezervaci vedl 30 let a v roce 2012 se do jejího čela vrátil z důchodu, říká, že lov slonů je pro místní tradicí, a proto bude třeba zastavit pytláctví opět jen tradičními způsoby.

 

Vláda se snaží rezervaci pomoci

Že je situace v rezervaci (a nejen v ní) opravdu zoufalá, si uvědomuje i tanzanská vláda. Zbývajících 13 000 slonů chce ochránit tím, že vycvičí tisíc nových strážců a z nadace amerického miliardáře Howarda Buffetta pro hlídky zakoupí čtyři vrtulníky.

V příštím roce by také měl vzniknout nevládní úřad pro volně žijící zvířata, který rezervacím umožní vynaložit veškeré prostředky na ochranu přírody – v současné době totiž polovina jejich příjmů připadá vládě.

 

Foto: Wikimedia


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *