Pásovec třípásý: Maskot fotbalového MS a jeden z nejohroženějších druhů

Pásovec třípásý je roztomilý savec, který se v ohrožení umí stočit do klubíčka. TO z něj udělalo skvělého adepta na maskota právě začínajícího mistrovství světa ve fotbale. Vědci se ale obávají, že taková publicita bude mít na život kriticky ohroženého živočicha nežádoucí dopad.

 

Tento savec z řádu chudozubých žije jen v Jižní Americe. Ještě na počátku 90. let se vědci domnívali, že už byl úplně vyhuben. Naštěstí byl v roce 1991 znovu objeven v lesnaté oblasti Caatinga na severovýchodě Brazílie.

 

 

Pásovec třípásý mazlíčkem?

Nyní ale pásovec třípásý může čelit skutečnému ohrožení. Brazílie si ho vybrala jako maskota pro mistrovství světa ve fotbale, což může na jednu stranu upozornit na potřebu ochrany méně známého a silně ohroženého živočicha, zároveň to ale může přinést pozornost v negativním smyslu.

Vědci se např. obávají, že lidé si roztomilého maskota oblíbí natolik, že ho budou chtít chovat doma. Odchytit pásovce ve volné přírodě by přitom nebyl žádný problém – právě proto, že v případě ohrožení neutíkají, ale schoulí se. Kromě odlesňování by tak pásovce třípásého nyní mohla ohrozit i lidská chtivost.

 

Foto: wikipedia.org

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *