Příklad pro ostatní: V Havířově založili motýlí louku

V Havířově na Karvinsku založili louku pro hmyz a motýly. Na odboru životního prostředí si totiž uvědomují, že posečené trávníky hmyzu neposkytují žádné útočiště. Přítomnost opylovačů je přitom zapotřebí i tady.

 

Přibližně hektarový ostrov plný vlčích máků, kopretin a dalších květů se nachází v blízkosti zvláště chráněného území mokřadů a koupaliště nedaleko protipovodňového valu směrem na Dolní Datyně.

Nápadem zřídit motýlí louku přímo ve městě se havířovští inspirovali v zahraničí, kde podobná území v poslední době hojně vznikají. Jsou nejen příjemným prostředím pro obyvatele, ale i prostorem pro život užitečného hmyzu.

 

 

Velkoplošné a krátkodobé kosení hmyzu nesvědčí

Jak uvedl Jan Smola z odboru životního prostředí havířovského magistrátu, ve městech dnes neposečené plochy úplně chybějí a opylovači, na nichž je doslova závislé celé lidstvo, mají problémy zde najít vhodné životní prostředí.

Louku město nyní nechá až do podzimu nepokosenou, aby na ní život mohl fungovat tak, jak má. Dostatek potravy i útočiště tu tak naleznou nejen hmyzí dospělci, ale např. i housenky.

Město doufá, že motýlí loukou inspiruje i obyvatele, kteří mohou podobná zákoutí vytvořit i na vlastních zahradách. Nejen, že je tím zkrášlí, ale udělají i něco pro přírodu, a tím i pro sebe.

 

Foto: Wikimedia

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *