Vědci v oblasti Mekongu objevují nové druhy zvířat a rostlin. Většině hrozí vyhubení

Za poslední dva roky objevili vědci působící v oblasti Mekongu v jihovýchodní Asii 367 dosud neznámých druhů zvířat a rostlin. Radost z objevu obří létající veverky nebo netopýra hrabáče ale kazí fakt, že trvale neudržitelný rozvoj a nelegální obchod tyto druhy ohrožuje.

 

Seznam nově objevených druhů Světového fondu pro ochranu přírody (WWF) zahrnuje převážně rostliny. Obsahuje ale i 24 druhů ryb, 21 druhů obojživelníků, 28 druhů plazů, jednoho ptáka a tři savce.

Poptávka po mase vzácných zvířat nebo luxusním dřevě, kvůli kterému se vykácejí obrovské plochy lesa, však mohou mít za následek, že nově známé i dosud neobjevené druhy vbrzku nenávratně zmizí.

 

 

Vědci veverku našli na trhu s masem

Zoufalou situaci dobře ilustruje např. to, že jeden z nově objevených druhů, obří létající veverku, vědci našli na trhu s masem, zatímco ve volné přírodě se jim ji dosud spatřit nepodařilo.

Zpráva WWF navíc uvádí, že nelegální obchod s volně žijícími zvířaty je nyní na svém vrcholu – dosahuje obratu nejméně 16 miliard dolarů ročně. Poptávka po živých zvířatech, jejich mase a částech těl, užívaných jako přísada tradiční asijské medicíny nebo jako luxusní doplňky, stále roste a může mít za následek úplné zničení biodiverzity jihovýchodní Asie. Ta je už nyní oblastí s největším podílem ohrožených savců na světě.

 

Foto: en.wikipedia.org


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *