Japonci chtějí obnovit komerční lov velryb, zahájili kampaň ‘velrybí týden’

Japonský premiér Šinzó Abe v parlamentu prohlásil, že je připraven učinit vše pro to, aby jeho země mohla obnovit komerční lov velryb. Ten má Japonsko z nedávného rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora zakázán. Japonci to chápou jako nepochopení své kultury.

 

V prohlášení, které pobouřilo ochránce zvířat po celém světě, japonský premiér uvedl, že je politování hodné, že se lov velryb jako součást japonské kultury nesetkává s pochopením. Veřejnost ujistil, že se bude snažit získat pochopení mezinárodního společenství.

Jošimaša Hajaši, ministr zemědělství, lesnictví a rybolovu, navíc tento týden zahájil kampaň nazvanou Velrybí týden, jíž chce propagovat lov velryb jako japonskou tradici. Kampaň zahájil slavnostní večeří, na níž byly podávány speciality z velrybího masa.

 

 

Pro lov velryb je přes 60 % Japonců

Velrybí maso bylo odedávna důležitou součástí jídelníčku Japonců. I přesto, že jeho spotřeba klesá, podle dubnového průzkumu je pro obnovu komerčního lovu velryb přes 60 procent obyvatel.

Lov velryb zemi v březnu zakázal Mezinárodní soudní dvůr – konstatoval, že výzkumný přínos lovu velryb je neprůkazný a přikázal ho Japoncům ukončit. Japonsko v dubnu na zákaz lovu v Jižním ledovém oceánu přistoupilo s tím, že na podzim předloží nový projekt, který bude z hlediska výzkumu průkaznější a vyvrátí tak rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora. Přitom ale pokračovalo v lovu velryb v Tichém oceánu.

Japonsko se v minulosti sice připojilo ke globálnímu moratoriu na lov velryb, zároveň ale využívalo výjimky umožňující lov pro vědecké účely. Že maso velryb končí na talířích Japonců, však bylo veřejným tajemstvím. Austrálie pro zastírání komerčního lovu kytovců vědeckými účely v roce 2010 na Japonsko dokonce podala žalobu.

 

Foto: Wikimedia

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *