Vzácným morčákům velkým se daří v areálu Třineckých železáren

Že i průmyslové prostory mohou poskytnout útočiště ohroženým druhům zvířat, dokládá areál Třineckých železáren, ve kterém v těchto dnech vyvádějí mláďata kriticky ohrožení morčáci velcí. Hejno, na které ornitology upozornili zaměstnanci železáren, čítá 22 mláďat a další se ještě budou líhnout.

 

Vzácní morčáci, kteří se v ČR vyskytují teprve od 90. let, obsadili v areálu železáren budky, které pro ně podle návodu České společnosti ornitologické (ČSO) vyrobili žáci Jubilejní Masarykovy základní školy v Třinci. Morčákům se v nich očividně daří.

“V budkách jsme našli další vejce z pravděpodobně druhé vlny obsazení. Ze sedmi budek jich samice morčáka obsadily pět. Je to obrovský úspěch,” uvedl šéf odboru ochrany životního prostředí Třineckých železáren Radim Klimša.

 

 

Třinecké železárny přispěly i na výrobu budek pro skorce

Ornitologové se už v minulosti pokusili o založení nové populace morčáků v nedaleké obci Chotěbuz, kde se jim to díky speciálním budkám připomínajícím dutinu stromů podařilo. Rozhodli se proto stejně postupovat i v areálu železáren. Sedm budek do pětimetrové výšky na kmen stromu instalovali minulý rok v prosinci podnikoví hasiči za asistence dětí. A podařilo se!

“Od počátku jsme věřili v úspěch celé akce, ale že se dostaví tak rychle a v takovém množství, to nás překvapilo. Potvrzuje se, že přírodu se vyplácí chránit nejen v rezervacích, ale i v každodenním životě všude kolem sebe,” říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Areál Třineckých železáren je pro hnízdění morčáků velkých ideální – jde o klidné prostředí, kde mohou nerušeně hnízdit, a ve vodním toku, protékajícím hutí, nacházejí dostatek potravy.

Prostředky na výrobu budek poskytly Třinecké železárny. Ornitologové nyní doufají, že stejný úspěch budou mít budky pro ohrožené skorce, na jejichž výrobu železárny také přispěly. V areálu společnosti je pro skorce připraveno devět budek.

 

Foto: TZ ČSO

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *