Američtí vědci zjišťovali, jak se liší majitelé psů a koček

Jaký je rozdíl v povahových rysech a inteligenci chovatelů psů a koček se snažili zjistit vědci z wisconsinské univerzity. Z průzkumu mezi šesti sty studenty vyplynulo, že majitelé koček jsou inteligentnější, zatímco pejskaři jsou oproti nim otevřenější.

 

Podle studie jsou pejskaři vstřícnější a aktivnější lidé, kteří mají rádi řád a dodržování pravidel. Oproti tomu lidé, kteří chovají kočky, jsou většinou introverti a spíše než dodržování pravidel uznávají rčení, že účel světí prostředky. Podle studie jsou i o něco inteligentnější než pejskaři.
Vědci také uvádějí, že povaha člověka se promítá do volby mazlíčka. Lidé klidnější a samotářští se podle nich raději doma zavřou s kočkou, zatímco ti, kteří rádi chodí ven a baví se s ostatními, si pořizují psy.

 

 

Výsledky studie nelze zobecňovat

Kritici studie ale vědcům vytýkají, že ze vzorku šesti set lidí stanovují obecná pravidla, aniž by zohlednili společenské a kulturní rozdíly.

“Výsledky této studie bych nebrala vážně,” říká chovatelka koček paní Zlata. “Kočky chovám už patnáct let a miluju lidi a kontakt s nimi, takže bych určitě neřekla, že majitelé koček jsou uzavření. A mám i několik přátel z řad kočkomilů, s nimiž se často setkáváme, a rozhodně nejsme žádní introverti,” směje se.

Studii američtí vědci prováděli za účelem zjištění, které zvíře je vhodné ke konkrétním zdravotním terapiím. Mimo jiné ukázala, že psi jsou mezi respondenty oblíbenější společníci než kočky.

 

Foto: Joaquim Alves Gaspar, Wikimedia


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *