Pytláci na Kypru zabíjejí miliony tažných ptáků. Princ Charles to označil za industriální jatka

Ornitologové a ochránci přírody v těchto dnech podnikají noční hlídky ve vytipovaných lokalitách na Kypru. Pátrají po pytlácích, kteří každoročně na Kypru usmrtí statisíce až miliony tažných ptáků, včetně druhů, které jsou téměř na pokraji vyhynutí. Národní zvyk a touha po tradičních pokrmech tak podle odborníků přerůstá v ekologickou katastrofu.

 

Tento středomořský ostrov je jednou z nejdůležitějších migračních tras ptáků a zároveň evropským státem, kde ročně pytláci zabíjí největší počet ptáků. Jen loni tu byly odhadem pozabíjeny dva miliony tažných ptáků. Masakr se týká přibližně 150 druhů, jako je například pěnice černohlavá, červenka obecná, drozd kvíčala a další.

Aktivisté proto po nocích hlídkují na vytipovaných místech spolupracují s místní policií na dopadení pytláků. Ti využívají především rozsáhlých neobydlených ploch kolem britských základen. Ptáky lákají na nahrávky ptačího zpěvu.

 

 

Do lovu jsou zapojené i mafiánské organizace

Na Kypru se dříve jednalo o tradiční způsob obživy. Dnes jde ale spíš o způsob, jak si pytláci mohou přijít k velkým penězům. Lahůdky z ptáků, podávané v některých z místních restaurací, vyjdou přepočtu od 1000 do 1800 korun. Na černém trhu s ptáky se odhadem ročně protočí na 400 milionů korun.

Že se jedná o velký ‘byznys’, dokládá i fakt, že se do lovu zapojují velké mafiánské organizace, zaměřené na obchod s drogami a prostitucí. V době lovu, který je nejintenzivnější na podzim, mají kolem lovišť dokonce ozbrojené hlídky, které každého aktivistu bez okolků vyprovodí.

 

K účinným opatřením vyzval i princ Charles

K největším masakrům na tažných ptácích docházelo na Kypru v 90. letech. Lov se utlumil po roce 2000, kdy země usilovala o vstup do Evropské unie. Po vstupu do EU v roce 2004 ale opět začal růst.

K účinným opatřením proti pytláctví vyzval kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise a velitele britských sil na ostrově i princ Charles. Lov ptactva přitom označil za jatka v industriálním rozsahu.

I podle ochranářů úřady proti pytlákům nedělají dost. Kypr sice má zákon, který stanovuje pokutu pro pytláky až na 17000 eur a tříleté vězení, je však nedostatečně aplikován. Problém je podle nich v tom, že řada úředníků lov tažných ptáků skrytě podporuje.

 

Foto: Marek Szczepanek, Wikimedia

 

1 komentář k “Pytláci na Kypru zabíjejí miliony tažných ptáků. Princ Charles to označil za industriální jatka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *