Našli jste ‘opuštěné’ ptáče? Informujte se nejdřív, jestli vaši pomoc potřebuje

Záchranné stanice živočichů se v těchto dnech potýkají s velkým náporem ptačích mláďat. Ta jim lidé mnohdy nosí úplně zbytečně. Provozovatelé stanic proto milovníky zvířat nabádají, aby se před tím, než zdravé ptáče přinesou, informovali, jestli jejich pomoc vůbec potřebuje.

 

“Lidé jsou doslova jak šílení a ‘zachraňují’ i to, co lidskou pomoc opravdu nepotřebuje,” říká Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Mláďata sojek, strak, kosů, špačků, rehků i dalších pěvců se v těchto dnech učí létat a v okolí svých hnízd čekají na své rodiče, až jim přinesou potravu. Mnoho lidí tato ptáčata často zcela zbytečně odnáší do záchranných stanic.

“Jenom v pátek 23. května před bouřkou jsem řešil přes 45 telefonátů na téma nalezené ptačí mládě, a dokonce i několik lidí, co nám čerstvě vyvedené mládě donesli až na stanici, jsem s ním poslal zpět,” dodal Karel Makoň.

 

 

Není-li ptáče zraněné, nechte ho na místě!

Ačkoliv ptáčata vypadají nemotorně, špatně létají a volají rodiče, neznamená to, že potřebují lidskou pomoc. Ptáci mláďata v těchto dnech dokrmují mimo hnízda a pokud je lidé z místa odnesou, zbytečně je tím vystavují riziku úhynu a záchranným stanicím přidělávají práci.


Pokud totiž pracovníci stanic nevědí, odkud přesně ptáče pochází, nemohou ho vrátit do přírody, protože by se bez rodičů neobešlo. Musejí ho tak dokrmovat sami až do doby, kdy je schopné se o sebe postarat. Proto záchranáři lidi odmítají s tím, aby ptáčata vraceli tam, odkud je vzali.“Bohatě nás všechny na stanici zaměstnávají případy oprávněné a desítky mláďat, která už rodičům zpět na lokalitu vrátit nešla. Naštěstí většinu věcí se daří řešit po telefonu, a tak je pro nás i zvířata vždy lepší, když lidé předem zavolají nebo pošlou MMS s tím, co vlastně našli,” dodává Karel Makoň.

Proto, pokud naleznete ve svém okolí zdánlivě opuštěné mládě, snažte se z bezpečné vzdálenosti vypozorovat, jestli k němu přilétají rodiče. Zdá-li se vám poraněné, zkontaktujte nejprve nejbližší záchrannou stanici živočichů a domluvte se s pracovníky, co s ptáčetem dál. Rozhodně neodnášejte ptáčata domů a nesnažte se je ‘zachraňovat’ na vlastní pěst!

 

Foto: ab

 

3 komentářů k “Našli jste ‘opuštěné’ ptáče? Informujte se nejdřív, jestli vaši pomoc potřebuje

 1. blueberry
  26.5.2014 at 19.27

  bohužel, dnes sem řešila, že mi kočka (stářím bezzubá)přinesla ptáče, možná vypadlé z hnízda, nevim, prostě když ho donesla nelétalo. Snažila sem se na něj nesahat, v jeden moment ale nebylo zbytí. Ptáče sem odnesla na dřevník, kočky jsem pro dnešek zavřela a – děj se vůle boží… nějak nevim, co bych s nim dělala, ze zkušenosti vím, že taková vystrašená zviřátka odmítají přijímat potravu a akorát by mi v přepravce pošlo… možná ho chytne některá ze sousedovic koček, tak snad to bude mít aspoň rychlý – ta naše bestie by ho trápila asi hodně dlouho, než by ho nakonec umlátila…

  • Zdena
   27.5.2014 at 17.24

   Blueberry… a zrovna tenhle Váš případy by byl z těch, kdy jste měla zavolat záchrannou stanici. Ti by si pro mládě přijeli, překontrolovali a dali mu péči ve stanici, odkud by ho pak, pokud by se zadařilo, vypustili. Jinak na ptáky můžete sáhnout, tam žádné nebezpečí, jako např. u savců (zajíčků, srnčat) nehrozí.

 2. Helena
  8.6.2017 at 21.23

  My máme na balkóně pod trámem hnízdo ptáčků s oranžovým bříškem, jedno lehce opeřené mládě vypadlo na balkón, tak jsme ho do hnízda vrátili, druhý den bylo na balkóně zas-podle mě ho vyhodili rodiče. Sledovala jsem ho, sameček ho krmil. Pak ale spadlo z balkónu na zem, naštěstí jsem to tušila a dala jsem pod balkón matrace a osušky. Odnesla jsem ho zpátky na balkón, šla do práce a večer jsem ho našla na zahradě, spadlo znovu a dostala ho kočka. Spolu s ním tam ležela ještě 4 stejná mláďata se stejným osudem, smutný pohled. Na stanici jsem volala hned první den a pokyn zněl, abych si ho nevšímala. Všímala jsem si jen nezbytně nutně a stejně to dopadlo mizerně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *