Ke sčítání čápů vyzývá i Dan Bárta

V letošním roce probíhá už sedmé mezinárodní sčítání čápů bílých a třetí celostátní sčítání čápů černých. Ornitologové se tak za pomoci široké veřejnosti snaží zjistit, kolik těchto vzácných ptáků, kteří byli vyhlášeni i ptáky roku 2014, u nás žije. Pomozte i vy!

 

Do kampaně na propagaci sčítání čápů se zapojil i zpěvák Dan Bárta. V klipu vyzývá veřejnost, aby ornitologům na stránky cap.birdlifr.cz přidávali svá pozorování.

 

Na uvedených stránkách zároveň lidé mohou nahrávat své fotografie čápů a pomoci tak vzniku unikátní databáze, která si klade za cíl zmapovat všechna hnízda čápů bílých na našem území. Na webu je dostupná i mapa dosud známých hnízd – těch je 1134. Lidé na adrese cap.birdlife.cz mohou také upozornit na případy, kdy na hnízdě není něco v pořádku.

 

 

Období vychovávání čápat je pro sčítání nejlepší

Do sčítání čápů se zatím zapojilo přes 319 pozorovatelů a další se hlásí. V těchto dnech čapí rodiče vychovávají mláďata, což je nejlepší doba pro přidávání pozorování.

„První mláďata máme hlášena už z několika hnízd a každý den přibývají další,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České spolčenosti ornitologické (ČSO). „Snad budou mít letos větší štěstí než loni, kdy se kvůli dlouhé zimě líhnutí asi o 14 dní opozdilo a nešťastně tak spadlo do chladného a extrémně deštivého června. Následky byly tragické – jen asi čtvrtina čápů úspěšně vyvedla mladé. Mnohá čápata uhynula promočená a podchlazená nebo z nedostatku potravy.”

 

Zapojte se do čapí fotosoutěže!

Zároveň se sčítáním vyhlásili ornitologové ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku soutěž o nejkrásnější čapí fotku. „Soutěží se o opravdu zajímavé ceny, navíc vítězové naleznou své fotografie jak na putovní výstavě, tak v prestižním katalogu,“ láká k účasti Zdeněk Vermouzek.

Podrobné informace o soutěži, sčítání i čápech samotných, naleznete na webu cap.birdlife.cz.

 

Foto: Podzemnik, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *