Unikátní monitorovací budka pomáhá sledovat hnízdění sýců rousných

Naprosto jedinečnou a technicky nadstandardně vybavenou budku pro hnízdění sýců rousných vyvinuli na Elektrotechnické fakultě ČVUT pro Fakultu životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU). Ta díky ní v rámci svého projektu může sledovat hnízdění vzácných sov a získat cenné informace o odchovu jejich mláďat.

 

Monitorovací budka je vybavena dvěma průmyslovými kamerami, pohybovým senzorem, teplotními snímači a čtečkou čipových kódů, jimiž jsou sovy označené. Vše se ovládá řídicí jednotkou s procesorem.

Díky pohybovým senzorům a čtečkám kódů kamery zaznamenávají jen důležité okamžiky, kdy se v budce něco děje a vědci z ČZU se nemusejí probírat hodinami obrazového materiálu, který nezachycuje nic podstatného.

V Krušných horách díky těmto budkám letos sledují tři páry sýců. Dozvídají se tak například, čím rodiče mláďata krmí. Letos jsou to do velké míry mláďata jiných ptačích druhů, protože je nedostatek hrabošů, kteří tvoří velkou část jídelníčku sýců rousných.

 

 

O budku projevili zájem i v zahraničí

Na vývoji budky začala ČZU a ČVUT spolupracovat minulý rok, přičemž hlavní podíl na něm měl letošní absolvent elektrotechnické fakulty Petr Kubizňák.

O monitorovací budku už projevili zájem i ornitologové ve Finsku. Právě zde žije největší evropská populace sýců rousných. V posledních letech jich ale rychle ubývá a finští vědci proto chtějí sovy pozorněji sledovat. Lepší technické vybavení by jim v tom mělo výrazně pomoci.

 

Vzniknou i budky pro ‘domácí’ pozorování pěvců

Vývoj monitorovacích budek ale nekončí. Obě fakulty počítají s tím, že na budkách ještě zapracují – chtějí jej vylepšit o záznam zvuku nebo připojení k internetu.

Zároveň ale počítají s výrobou obdobných budek pro širší veřejnost. Monitorovací budky pro menší pěvce by tak časem mohl mít na zahradě kterýkoliv milovník ptactva. Měly by ale být jednodušší a podstatně levnější – jedna budka pro sýce dnes vyjde přibližně na 40 tisíc korun.

 

Foto: C. Robiller, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *