Čtyři mladí datlové přišli o domov. Měli by se o ně starat náhradní rodiče

Příběh, který podrobně popsal Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice, začal už v pátek 9. května v Plešnici kousek od železniční tratě z Plzně na Stříbro. Dva pánové, kteří tu pracovali na vechtru, zaslechli, jak nedaleko padá strom. Když přišli na místo, kde vítr shodil osiku, našli i vážně poraněné mládě datla. To ještě netušili, že jsou zde tři jeho sourozenci.

 

Když muži jednoho z datlů našli, měl ocas od krve, protože měl poškozené toulce ocasních per. Nálezci ho proto sebrali a zavolali do plzeňské záchranné stanice. Karel Makoň ještě téhož dne na místo přijel, aby zkontroloval situaci kolem padlého stromu.

“Hned pod stromem jsem našel ještě jedno spadlé mládě a nahoře přímo v lomu stromu zaznamenal další pohyb. Vylezl jsem tedy na pahýl osiky a zajistil ještě další dvě mláďata,” popsal Karel Makoň.

Slabou osiku vítr přerazil právě proto, že do ní datlové vyhloubili hnízdo a oslabili ji tak.

 

 

Jestli náhradní rodiče mláďata přijmou, se teprve uvidí

Karel Makoň nejprve zvažoval, že by mláďata datlů na místě ponechal a na pahýl přeražené osiky umístil náhradní hnízdní budku. “S ohledem na zkušenosti z kroužkování datlů jsem tu myšlenku nakonec vyhodnotil jako technicky i funkčně nevhodnou a mláďata raději odvezl. Následně se ale ukázalo, že to byla chyba. Kolega ze ZSŽ v Jaroměři měl u stejného případu s osazením náhradní ptačí budky, do které strčil mláďata, velice dobrou zkušenost. Tuto informaci jsem však získal až druhý den, a to už bylo na tento krok bohužel pozdě.”

Nalezenci byli rozděleni do hnízd ke stejně starým mláďatům.

Mláďata datlů tak několik dní odchovávali v plzeňské ZSŽ. V průběhu minulého týdne tři samečky a jednu samičku postupně rozdělili do hnízd jiných datlů k přibližně stejně starým mláďatům. “Je to, pravda, tak trochu špatně kontrolovatelný a velice náročný experiment, ale stále lepší se pokusit vrátit datly zpět do volné přírody přes adopci, než je složitě odchovávat a pouštět volným letem bez potřebné průpravy.”

To, jestli náhradní rodiče mláďata přijali, se ukáže v následujících dnech. Podle Karla Makoně by to ale neměl být problém. “Všechna mláďata byla téměř před vyvedením a počítáme, že je adoptivní rodiče přijmou a vyvedou úplně stejně jako svoje mláďata. To by se mělo odehrát každým dnem, protože poslední, samice, už zdatně cvičně šplhala ve voliéře a po přistrčení do náhradní dutiny zvědavě vykukovala.”

 

Foto: ZSŽ Plzeň

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *