Hipoterapie se v ČR snad už brzy stane uznanou léčbou

Přesto, že četné studie a výsledky hipoterapie ukazují, že rehabilitace pomocí jízdy na koni lidem pomáhá, dosud u nás není uznanou léčebnou metodou. To už by se ale brzy mohlo změnit – ministerstvo zdravotnictví se otázkou uznání hipoterapie hodlá zabývat.

 

Terapie s koňmi pomáhá lidem postiženým nemocemi pohybového aparátu, ale i s psychickými a psychiatrickými problémy. Rehabilitace na koních má prokazatelné výsledky. U dětí, které jsou na začátku terapie naprosto nepohyblivé, dochází k výraznému posunu – naučí se například lézt, ty hůře pohyblivé dokonce zvládnou chůzi do schodů.

Hipoterapie je uznanou metodou například v Německu nebo ve Velké Británii. Nyní by k jejímu uznání mělo dojít i u nás. Ministerstvo zdravotnictví pro to sbírá veškeré podklady. Rehabilitaci pomocí koní prý podporuje.

 

 

Uznání hipoterapie zkvalitní služby

Uznání hipoterapie a zavedení přesných pravidel léčby by přitom řadě odborníků, kteří tuto praxi provozují, i jejich klientům výrazně ulehčilo. Dnes hipoterapii může provozovat de facto kdokoliv, kdo má koně, aniž by věděl, jak rehabilitaci provádět. Pacienti tak nemají jistotu, že bude mít požadovaný účinek.

Například u pacientů s onemocněním pohybového aparátu by měl na správnou rehabilitaci dohlížet fyzioterapeut. To, jak pacient na koni sedí a jaké cviky při jízdě vykonává, má zásadní vliv na výsledky léčby.

 

Foto: karkal, Wikimedia

 

1 comment for “Hipoterapie se v ČR snad už brzy stane uznanou léčbou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *