Evropané plýtvají potravinami. Britští obchodníci tomu chtějí zamezit

V Evropě se ročně zlikviduje 89 milionů tun potravin, týdně přibližně 3,5 kilogramu jídla na osobu. Pokud nebudou přijata účinná opatření, v roce 2020 toto množství stoupne o 40 % – na 126 milionů tun. Britské supermarkety, jako je Tesco, Marks&Spencer, Sainsbury ‘s, Morrisons a další, se proto rozhodly zahájit kampaň proti plýtvání potravinami.

 

Britské supermarkety budou své zákazníky pravidelně informovat o množství vyhozených potravin. Chystají také různá opatření proti plýtvání – např. zavedení obalů, které prodlouží trvanlivost výrobků, nebo různě velká balení, aby si každý zákazník mohl koupit jen tolik, kolik je schopen zkonzumovat.

Protože se ukazuje, že čtvrtinu potravinového odpadu vyprodukují domácnosti, chtějí obchodníci zákazníky lépe informovat o tom, jak potraviny skladovat a prodloužit jejich trvanlivost, jak je připravovat a kdy a jak je likvidovat.

“Je důležité podívat se na celý životní cyklus produktů, od výroby až po likvidaci. Odpad, který vzniká, by měl být znovu vrácen na trh, např. formou recyklace, nebo do přírody jako biologický odpad. Věřím, že formou zpráv o potravinovém přebytku nastane změna této situace,” uvedl Andrew Opie, ředitel British Retail Consortium.

 

 

Nejvíc se vyhazuje ovoce a zelenina

Jak upozorňují aktivisté z organizace Friends of the Earth, za plýtvání potravinami mohou supermarkety, které u lidí ‘vypěstovaly’ potřebu nadměrného nakupování a pořizování levného zboží, které nepotřebují. Zákazníci si rovněž zvykli na široký sortiment a ve chvíli, kdy v něm něco chybí nebo je daného zboží málo, stěžují si. Proto obchodníci nabízejí takové množství potravin, které v některých případech mnohonásobně převyšuje poptávku.

Ze statistik vyplývá, že jen ve Velké Británii obchody zlikvidují čtvrtinu hroznového vína a pětinu banánů – každý desátý banán pak skončí v koši domácností. Supermarket Tesco navíc přiznal, že v prvním pololetí roku 2013 jeho britské pobočky vyprodukovaly 28,5 tun potravinového odpadu, v němž měly největší podíl balené saláty a jablka.

 

I plýtvání potravinami má vliv na klima

Pokud by se podařilo do roku 2020 v Evropě snížit množství potravinového odpadu o 40 %, každý obyvatel EU by ušetřil 123 EUR, celá EU pak 75,5 miliard EUR. Nejpřínosnější by ale byl dopad na životní prostředí.

Kdyby dle propočtů statistiků množství odpadu z nezkonzumovaných potravin celosvětově kleslo o polovinu, dopad na klima a skleníkový efekt by byl srovnatelný, jako kdyby na Zemi přestaly jezdit všechny automobily.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *