Chřástal Eda se českým ornitologům ztratil v Keni

Plzeňští ornitologové ztratili signál z vysílačky, kterou si v batůžku ze Šumavy odnesl jeden ze vzácných chřástalů polních. V rámci projektu satelitního sledování chřástalů vysílačku dostalo sedm ptáků, aby pomohli zmapovat migrační trasy a nasbírat cenná data pro jejich ochranu. Vysílačka posledního chřástala Edy ale umlkla v Keni.

 

Signál vysílačky ornitologové sledovali od loňského června a ztratili jej 10. dubna – právě v období, kdy se chřástalové vracejí do střední Evropy. Ornitologové se přitom těšili, že konečně odhalí migrační trasu těchto koroptvi podobných ptáků a zjistí, jak dlouho jim cesta trvá.

Nyní se obávají, že došlo k nejhoršímu – chřástal uhynul. Je prý málo pravděpodobné, že by vysílačka napájená fotovoltaickým článkem přestala fungovat. Chřástal se mohl stát obětí lovců.

 

 

Ze sedmi chřástalů ornitologové dnes nemají spojení s žádným

V prvním roce miniaturní vysílačkou ornitologové opatřili dva samce. Minulý rok batůžek s vysílačkou dostalo dalších pět ptáků. Tři z chřástalů ornitologové sledovali až do Afriky, poslední pták, Eda, se nejprve na několik týdnů usadil v Jižním Súdánu a pak přeletěl do Keni.

I tak se podařilo získat důležitá data, která mohou napomoci ochraně chřástalů. Přibližné zmapování jejich výskytu a způsobu života může napomoci např. při obhospodařování polí a luk.

Českoněmecký projekt na sledování chřástalů navíc nekončí. Letos batůžky s vysílačkami na záda dostane ještě pět ptáků z Německa a z oblasti Českého lesa a Šumavy na západě Čech. Čeští ornitologové by také rádi příští rok v Plzni uspořádali evropskou konferenci o chřástalech.

 

Foto: Richard Wesley, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *