Na Maltě opět střílejí po tažných ptácích, včetně chráněných druhů

Nepochopitelná zábava, která každoročně připraví o život stovky migrujících ptáků. Na Maltě lovci porušují zákony a střílejí i velmi ohrožené ptáky. Na tyto praktiky v souvislosti s jarní migrací upozorňuje britský přírodovědec a respektovaný odborník Chris Packham. A jistě mluví z duše mnoha kolegům z celého světa, kteří lov ptáků na Maltě kritizují již několik let.

 

Packhamovi se nelíbí především lhostejnost maltských úřadů. Malta totiž lov ptáku jako jediný členský stát EU povoluje. Nedovoluje sice střílet chráněné ptáky, k jejich zabíjení ale i tak dochází a úřady proti tomu nic nedělají.

Jak Packham uvedl pro rozhlasovou stanici BBC, lovci střílejí například i ohroženého motáka lužního. Ten hnízdí na zemi, kde jej také lidé nemilosrdně zabíjejí. “Včera jsem držel v dlani nelegálně zastřeleného rorýse a malého bukače,” řekl Packham, který je v těchto dnech na Maltě. Situaci přírodovědec označil za zoufalou.

Představitel maltského úřadu pro regulaci ptactva Sergei Golovkin nicméně tvrdí, že má lov ptáků pod kontrolou. V posledních letech údajně posílili hlídky, které na legalitu lovu dohlížejí.

 

 

Malta má výjimku, ta je ale podle Packhama sporná

Malta od EU dostala výjimku, která jí umožňuje v době jarní migrace střílet hrdličky a křepelky. Chris Packham ale toto povolení označuje za sporné, protože například v případě hrdliček došlo ve Velké Británii k poklesu jejich počtu o 95 %.

Za zrušení výjimky pro Maltu u Evropské komise lobuje 33 členů Evropského parlamentu. “EU musí Maltě zabránit porušovat evropská pravidla, protože výjimku systematicky porušuje,” zdůraznila britská liberální demokratka Catherine Bearderová.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *