Vybetonované jámy a kanály bez víka jsou smrtící pastí pro zvířata

Pražská zvířecí záchranka v posledních dnech stále častěji řeší případy, kdy zvířata padají do kanálů bez víka. Poklopy kradou zloději kovů, aby je mohli zpeněžit ve sběrnách. Plzeňská záchranná stanice zase často vyjíždí ke drobným živočichům uvězněným ve vybetonovaných jámách či výpustích rybníků.

 

Naposledy pražští záchranáři pomáhali v Šáreckém údolí dvěma liščatům. Zdejší obyvatel je objevil potom, co otevřený kanál zabezpečil dřevěnou deskou a slyšel jejich nářek.

Vyhublá liščata z kanálu vysvobodil a zavolal zvířecí záchranku. Jak uvedl její zástupce David Zítek, pomoci se liščím mláďatům dostalo doslova za pět minut dvanáct. Díky muži, který záchranku pohotově zavolal, jsou teď mimo nebezpečí.

Otevřené kanály v Praze ale už mají i své oběti. V předchozích dnech v této lokalitě záchranáři z kanálu vytáhli už tři ježky. Podobné případy řešili už minulý rok, kdy vytáhli 8 ježků a 3 ptáčata – dva ježci nakonec uhynuli.

Záchranáři proto žádají obyvatele, aby, v případě, že najdou kanál bez poklopu, neprodleně informovali úřad dané městské části. Pokud navíc v kanálu najdou uvězněné zvíře, je třeba zavolat záchrannou stanici pro zvířata (kontakty viz zvirevnouzi.cz)

 

 

Zasypaná studna je pastí pro drobná zvířata

Plzeňská záchranná stanice živočichů zase před několika dny řešila případ, kdy v zasypané studně v polesí Zábělá zůstalo uvězněných několik mloků skvrnitých a dvě ropuchy. Zvířata neměla šanci se z téměř dvoumetrové jámy dostat – po hladkých betonových skružích nemohla vyšplhat.

Takováto past je však nebezpečná nejen pro obojživelníky a plazy, ale i třeba pro ježka, zajíce a některé druhy ptáků,” upozornil Karel Makoň ze ZSŽ Plzeň. “Proto jsem informoval správce polesí a operativně jsme se dohodli, že zasypaná studna bude adekvátně zabezpečena.”

S podobným případem se totiž Karel Makoň nesetkal poprvé – vyskružované jámy nebo vybetonované a nevyužívané výpustě rybníků se pro zvířata stávají pastí poměrně často.

 

Foto: Wikimedia, DES OP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *