Více cyklistů ve městech by zachránilo tisíce lidských životů

Evropská hospodářská komise OSN (UNECE) a Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnily studii, z níž vyplývá, že pokud by se do budoucna více lidí ve velkých městech rozhodlo k dopravě využívat kola, došlo by nejen k výraznému zlepšení životního prostředí, ale také k vytvoření desetitisíc nových pracovních míst. Studie vytvořila model i pro Prahu.

 

V Praze v současné době na kolech lidé podniknout jen jedno procento cest. Oproti hlavnímu městu Dánska, které pro studii posloužilo jako příklad, je to o o celých 25 % méně.

Odborníci přitom vypočítali, že kdyby se v pražské dopravě objevilo více cyklistů, vytvořilo by se 1413 nových pracovních míst – např. v cykloobchodech a půjčovnách a opravnách kol. Cyklisté by navíc zachránili 143 životů.

 

 

10 000 lidem by se mohlo žít lépe

Studie vypočítala modely i pro další světová velkoměsta. Podle nich by cyklisté mohli zachránit až 10 000 obyvatel, kteří by jinak zemřeli při dopravních nehodách nebo vinou znečištěného životního prostředí. Více kol v ulicích by navíc vedlo k vytvoření 76 000 pracovních míst.

Regionální ředitelka WHO Zsuzsanna Jakabová na základě výsledků studie vyzvala vlády všech zemí, aby do ekologičtější a hospodárnější dopravy více investovaly. “Přínosy takových investic jsou enormní. Zahrnují nová pracovní místa, ale i zdravější lidi, menší množství dopravních nehod, méně hluku a lepší ovzduší,” uvedla Jakabová.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *