Oxid uhličitý ovlivňuje kvalitu vody a tím i chování ryb

Australský vědec přišel se zajímavým zjištěním – změny v atmosféře mají vliv i na chování ryb. Ty se přestávají bát predátorů. Příčina patrně tkví v tom, že oxid uhličitý, jehož v atmosféře přibývá, zvyšuje kyselost vody, což činí ryby aktivnější, a tím i zranitelnější.

 

Vědec Philip Munday z australské univerzity Jamese Cooka se věnoval studiu podmořského světa v oblasti korálových útesů u Papuy-Nové Guineje. Zde je voda oproti jiným oblastem kyselejší, a to vlivem činnosti podmořských sopek.

Jak Munday zjistil, ryby jsou v těchto vodách mnohem aktivnější a více se vzdalují ze svých útočišť, což je činí mnohem zranitelnější. V kyselejších vodách je zároveň pach predátorů neodrazuje, ale naopak je láká.

 

 

Skleníkové plyny mají vliv na kyselost vody

Kyselost vody v oceánech je úměrná množství oxidu uhličitého v atmosféře. Je to tím, že mořská voda jej pohlcuje. Zvyšující se množství oxidu uhličitého tak má zásadní vliv na kyselost vod v oceánech, a tím, podle poznatků Philipa Mundaye, i na život a chování ryb.

Je to jen další důkaz toho, že množství skleníkových plynů nemá vliv jen na atmosféru, ale na celou planetu. Podmořský svět je přitom ještě ohroženější než život na souši – je mnohem citlivější na změny. Na funkčnosti mořských ekosystémů přitom závisí i existence života na souši.

 

Foto: sky-wallpaper.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *