Beránek, zajíček, vajíčka – co znamenají velikonoční symboly?

Beránci chundelatí i vypečení, zajíčci z čokolády i piškotu a malovaná vajíčka – bez těchto tradičních symbolů velikonoc by se svátky jara neobešly. Co ale pro naše předky beran, zajíc a vajíčko znamenali a proč jim vůbec přisuzovali konkrétní významy?

 

Beránek – Ježíš Kristus

Jak jistě víte, že ovečky v křesťanství symbolizují věřící a Bůh je jejich pastevcem. Tento obraz vychází z hebrejských tradic. Křesťanství později začalo mírného a laskavého beránka vnímat jako ‘beránka Božího’ – tedy Ježíše Krista.

 

Čtěte také:

[postlist id=5548]

 

 

 

Zajíc – plachý nositel velikonočních vajíček

Zajíc měl odedávna své místo v mytologii některých zemí – řecké, egyptské i čínské. Někde je dodnes brán jako ten, který nosí vajíčka. Jak tato představa vznikla, to se dnes neví – zřejmě ale proto, že se zajíci v období velikonoc častěji objevovali v blízkosti lidských obydlí a jakmile spatřili člověka, bázlivě prchali. I proto jej lidé vnímali jako tajemného posla velikonoc.

Není to ale jen zajíček, kdo nosí velikonoční vajíčka. V některých zemích je nosí liška, nebo dokonce skřivánek.

 

Vajíčko – symbol nového života

Je beze sporu, že vajíčko je symbolem nového života – vždyť právě z něj se líhnou ptačí mláďata. A kdy jindy je k tomu nejpříhodnější doba než právě na jaře, kdy se všechno probouzí a rodí se nový život? I proto bylo vejce symbolem jara už pro Pohany.

Tvrdá skořápka vajíčka značila tajemství a některé kultury vajíčko vnímali jako hrob, v němž je skryt život, a při pohřbívání je vkládali do hrobek.

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *