Fany: Kravičky Milka

Nádherné počasí přímo vybízí k focení. Modrá obloha, zelená travička, zvířata i farmářka srší energií. Nastává správný čas něco si říci o našich dojných kravách, a to doslova, protože bez jejich mléka by statek nemohl existovat a farmářka by měla po ptákách… tedy vlastně po koních.

 

Hospodář Petr začal samozřejmě v dobách Českého červenostrakatého skotu. To jsou takové ty strakaté krávy, jak je známe z filmu “Léto s kovbojem”. Během posledních let se ale zamiloval do plemene Brown Swiss alias Švýcarský hnědý skot a postupně chov tohoto plemene rozšiřuje a zušlechťuje. Plemeno Brown Swiss se dnes řadí mezi mléčná plemena, byť se můžeme setkat i se zařazením mezi plemena kombinovaná (musím potvrdit, že maso z býčků je opravdu velmi dobré). A skutečně se jedná o krávu z reklamy na čokoládu.Jak už název napovídá, plemeno pochází z horských oblastí, je tudíž velmi odolné a nenáročné. Výjimku tvoří telata, která po narození nemají sací reflex a musí se pár dní krmit z lahve téměř násilím, než přijdou na to, jak sát.  Mohu potvrdit, že když to nepije, je krmení pěkná fuška. Plemeno má v dospělosti cca 135-140 cm v kohoutku a průměrná hmotnost krávy je kolem 550-560 kg. Mléko je tučnější a bohatší na bílkovinu, vhodné pro výrobu sýrů (mňam), tvarohů a dalších pochoutek. A jak kravičku Milku poznáte? V ČR na toto plemeno narazíte jen ojediněle, ale typickým zbarvením jsou odstíny hnědé a šedé s černými paznehty, mulci a konci rohů. Ideální exemplář vpravo na fotografii níže:

Aby se čtenáři z řad koňomilců necítili ošizeni, přikládám i několik záběrů koňské pohody ve výběhu a farmářsko-psí pohody  na dvorečku. Jó, taky bych se šla natáhnout…

 

Foto: archiv autorky

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *