Je mezinárodní den ptactva. Vyrazte ven a sledujte přílet čápů!

První duben je Dnem ptactva, a tak ornitologové udělali inventuru záznamů o příletu letošního ptáka roku a jednoho z poslů jara v rámci projektu SpringAlive.net – čápů. K dnešku už na svá hnízda dorazila pětina těchto krásných a jedinečných ptáků.

 

Čápi se nyní objevují doslova každou hodinou a nadšení pozorovatelé (jednotlivci, rodiny, školní skupiny i další) zaznamenávají svá pozorování do databáze na adrese cap.birdlife.cz a na springalive.net.

První uvedená adresa přitom pomáhá ornitologům při sčítání čápů. Letos probíhá již sedmé mezinárodní sčítání. V rámci toho ornitologové vyzývají veřejnost, aby svá pozorování na cap.birdlife.cz přidávali, protože tak pomohou získat přesné informace o počtu čápů i o stavu jejich hnízd. Díky tomu pak mohou čápům účinně pomoci, pokud to bude potřeba.

Kromě nepřízně počasí, jako tomu bylo v minulém roce, ohrožují čápy i nebezpečné typy elektrických sloupů nebo třeba příliš dlouho používané hnízdo, které je potřeba snížit a zabezpečit. Takto minulý týden ornitologové upravili hnízdo ve Skále u Havlíčkova Brodu a stihli to jen taktak – čápi se na hnízdo vrátili hned druhý den.

 

 

Pozorování čápů může být i pořádně napínavé

„Sledovat čápy hned po příletu se rozhodně vyplatí,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické (ČSO). „Pokud mají o hnízdo zájem dva samci, mohou se i docela vážně porvat a o napínavé okamžiky není nouze. Jeden takový souboj o hnízdo máme natočený i na videu na speciální čapí stránce cap.birdlife.cz. Jakmile hnízdo obsadí celý pár, samec se samičkou se zdraví známým hlasitým klapáním, což kromě zajímavé podívané nabízí i mnoho námětů pro snímky do naší čapí fotosoutěže.“

Do letošního sledování čápů už se zapojilo 113 lidí a obsazených hnízd je už 155, přesto údaje zatím z většiny hnízd chybí. „Předpokládáme, že u nás hnízdí necelá tisícovka čápů,“ říká Zdeněk Vermouzek. „Až na několik lesních kolonií, které ornitologové sledují, jsou všechna ostatní hnízda v blízkosti lidí. Rádi bychom proto požádali všechny, kdo o nějakém čapím hnízdě vědí, aby obětovali pár minut a pokusili se zjistit, zda se již čápi vrátili. Do databáze cap.birdlife.cz je žádoucí zapsat nejen pozorované čápy, ale cenný je i negativní záznam, tedy údaj, že někdo hnízdo navštívil, ale čápi na něm nebyli.“

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *