Kolem silnic v roce 2012 padlo přes 18000 stromů, za 10 let přes 150000 stromů

Kolem silnic druhých a třetích tříd v ČR v roce 2012 padlo k zemi 18 875 stromů. Místo nich silničáři vysadili pouze 11 000 mladých sazenic. Vyplývá to ze statistiky, již na základě informací od krajských silničních správ vypracovalo ekologické sdružení Arnika.

 

Nejvíce stromů silničáři pokáceli v jižních Čechách, největší počet nových po vykácených stromech vysázeli ve Středočeském kraji. Důvodem pro kácení je především rozšiřování vozovky nebo špatný stav stromů. Ten je většinou důsledkem nedostatečné péče.

Stromy kolem silnic by potřebovaly více péče, silničáři na ni ale nemají dostatek peněz. Jak připomněli ekologové z Arniky, část prostředků, které se silničářům díky letošní mírné zimě podařilo ušetřit, by mohla být vynaložena právě na ošetření stromů v alejích.

 

 

Jaká je funkce stromů v alejích kolem silnic?

Mezi silničáři i řidiči se často objevuje zcela milný názor, že stromy u silnic nemají co dělat, protože přispívají ke zvýšení počtu smrtelných nehod. Policejní statistiky však prokazují, že nárazy aut do stromů jsou většinou způsobené nepozorností řidičů nebo nepřizpůsobení jízdy daným podmínkám.

Stromy v alejích kolem silnic mají naopak velmi podstatnou roli. Jsou pro řidiče důležitým orientačním bodem, a to především při snížené viditelnosti. V zimě chrání před poryvy větru a závějemi, v létě naopak zamezují přehřívání vozovky a oslňování řidičů sluncem.

Stromy v alejích mají také důležitou ekologickou funkci, protože např. poskytují potravu a útočiště mnoha druhům živočichů a v neposlední řadě pohlcují jemný prach a škodliviny z výfukových plynů.

 

Vykácené stromy by mohly lemovat cestu z Prahy do Barcelony

Mezi lety 2003-2012 silničáři pokáceli přes 150 313 stromů, které by mohly oboustranně lemovat cestu z Prahy do Barcelony. Za pokácené stromy už ale vysadili pouze 88 450 stromů a ne všechny do alejí k silnicím.

Statistika sdružení Arnika přitom není kompletní, neboť oficiální statistiky si silničáři nevedou a ekologové je sestavují na základě informací vyžádaných od jednotlivých silničních správ.

 

Foto: Jitka Erbenová, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *