První vlaštovka roku 2014! Letos přiletěla dříve než loni

Do České republiky přiletěla první vlaštovka. V Opavě ji spatřil ornitolog Libor Praus právě dnes – 18. března. Letos první vlaštovka přiletěla dříve než loni, kdy bylo velmi chladné jaro – to byla spatřena 22. března.

 

I když je letošní jaro výjimečně teplé, nejedná se o historicky nejčasnější přílet vlaštovek. Nejčasnější pozorování bylo do faunistické databáze České společnosti ornitologické zaznamenáno v roce 2010, a to k 6. březnu.
„Ve všech případech se jedná o první vlaštovky doslova a do písmene,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. „Hlavní vlnu příletu vlaštovek očekáváme každoročně až v první polovině dubna. Přesto můžeme říci, že s první vlaštovkou je jaro definitivně tady.“Vlaštovka je zároveň jedním z pěti poslů jara, jejichž přílet sledují v Evropě statisíce lidí v rámci mezinárodní kampaně Jaro ožívá. První pozorování jarních navrátilců pak zaznamenávají na stránkách springalive.net.

 

 

Zajímavosti o vlaštovkách

O vlaštovkách se dodnes traduje, že do domovů, u nichž hnízdí, nosí štěstí. Nebylo tomu ale tak vždycky. Staří Římané je považovali za posly špatných zpráv. Německý reformátor Martin Luther je dokonce označoval za nositelky zla. Staří Slované je zase měli za posmrtné ztělesnění lidské duše.

V dávných dobách, kdy ještě lidé neměli pozorovací možnosti jako dnes, si mysleli, že se vlaštovky na zimu zahrabávají do bahna. Dnes už ale ornitologové o jejich migraci vědí mnohé – třeba to, že táhnou rychlostí až 300 kilometrů za den.

Nejvzdálenější nález vlaštovky, okroužkované v ČR, pochází z Jihoafrické republiky, tedy ze zimoviště vzdáleného 8 503 kilometrů. Nejstarší okroužkované vlaštovce v Evropě bylo 11 let.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *