Lidé pletou svetry pro tučňáky ohrožené ropnými skvrnami

Celosvětová kampaň australské Nadace pro tučňáky vyzývá všechny šikovné milovníky zvířat, aby pletli svetříky pro tučňáky. Nejedná se přitom o žádný žert, ale o skutečnou pomoc tučňákům, kteří přišli do kontaktu s ropnými skvrnami.

 

 

Asi 30 centimetrů velcí tučňáci nejmenší, kteří žijí na Phillipově ostrově na jihu Austrálie, často hynou poté, co se na moři namočí v ropných skvrnách. Pera znečištěná ropou totiž ztrácejí svou termoregulační funkci a tučňáci hynou na podchlazení, nebo naopak na přehřátí organizmu.

Dalším problémem je, že se tučňáci snaží zobáky peří očistit, což vede k tomu, že umírají na otravu. A právě těmto problémům se snaží zabránit ochránci zvířat, kteří tučňáky odchytávají a snaží se je od ropy očistit.

 

 

Aby při čekání na pomoc tučňákům nebyla zima

Ochránci odchycené tučňáky koupou v lázni se saponátem a zbavují jejich peří ropy. Jenže tučňáků, kteří potřebují takovou pomoc, je v případě ekologických katastrof spousta a čekání některých tučňáků, až na ně přijde řada, se může leckterému z nich stát osudným.

Právě v takových případech pomáhají svetříky, které pletou dobrovolníci (tedy především dobrovolnice) z celého světa. Aby čekajícímu tučňákovi nebyla zima, dostane vlněný svetřík.

Dobrovolníci z nejrůznějších koutů světa už utvořili skupiny a např. skrze sociální sítě sdílejí návody a nápady na svetříky pro tučňáky nejmenší. Vznikají tak celé kolekce – od duhových vlněných svetrů, přes ty se srdíčky, až po supermanské. Fantazii se meze nekladou. Jak ale říkají ochránci zvířat, tučňákům na vzoru nezáleží – hlavně, že je svetříky zahřejí.

 

Foto: booooooom.com

 

4 komentářů k “Lidé pletou svetry pro tučňáky ohrožené ropnými skvrnami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *