Zívání je nakažlivé – dokonce i pro psy, zjistili vědci

Lidé mají sklon nechat se k zívání nakazit především od blízkých (rodinných příslušníků, přátel apod.), což odborníci přisuzují schopnosti vcítit se do druhého. U nejlepšího přítele člověka tomu pravděpodobně bude stejně, protože studie prokázaly, že psi začali zívat, jakmile toto chování vypozorovali u členů své ‘lidské’ rodiny.

 

Vědci z univerzity v portugalském Portu udělali pokus s devětadvaceti psy, kteří posledního půl roku strávili se svými páníčky. Aby psi měli co nejpřirozenější podmínky a nebyli rozrušení novými okolnostmi, probíhalo šetření v domácnostech jednotlivých rodin, za účasti majitelů psů a lidí, jež psi dobře znali. Psi ale s páníčky neměli vizuální kontakt.

Tým vědců, který vedla odbornice na biologii chování zvířat Karine Silva, pouštěl psům nahrávky zívání páníčků, nerodinných příslušníků a počítačově upravené zvuky zívání. Každý z nich pouštěli ve dvou sekvencích po sedm dní.

Vědci se zaměřili na to, jak na zvířata bude působit zvuk zívání páníčka a cizí osoby. Jak zjistili, až na dvanáct psů všichni z devětadvaceti během experimentu zívali, a to pětkrát častěji, když slyšeli zvuk zívání blízké osoby.

 

 

Zívání je nakažlivé i u jiných druhů zvířat

Už před časem vědci zjistili, že zívání je nakažlivé např. i u šimpanzů, paviánů dželada či u makaků medvědích. Jedná se ale vždy o reakci na zívání jedince stejného druhu. U lidí a psů jde o zcela jedinečný úkaz.

I přesto však pro vědce nebyl výsledek experimentu se psy příliš překvapivý. Jak uvedla Karine Silva, lidé začali s domestikací psů před 15 000 lety a od té doby je vychovali ke spoustě věcí, od lovu až po vodění nevidomých. Tento velmi blízký vztah člověka a psa zkrátka vyústil ve schopnost mezidruhové empatie.

Na druhou stranu ale její kolegové uvádějí, že otázka psí empatie zůstává i nadále nezodpovězená – jedná se skutečně o empatii, o níž můžeme hovořit u lidí? Možná, že odpověď na otázku, jestli se psi dokáží vcítit do našich emocí, vědci také brzy naleznou.

Foto: Pleple2000, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *