Praha na chráněné louky hledá pasáčky se stády koz a ovcí

Od poloviny dubna by zvláště chráněné louky hlavního města měla udržovat stáda koz a ovcí. Pražští radní v těchto dnech hledají pasáky se smíšenými stády, která by měla udržovat 40 významných lokalit o rozloze téměř 55 hektarů.

 

Svahy Prokopského údolí, Šárky či přírodní parky v oblasti bývalé vinice v Bohnickém údolí – to jsou některé z lokalit, pro které radnice hledá tři stáda o přibližně 50 kusech.
Hlavní město pro tyto výjimečné lokality připravuje pastvu už patnáctým rokem. Navazuje tak na tradici, která v těchto místech podle historických pramenů začala už v 19. a 20. století, kdy louky v těžko přístupných místech spásala domácí zvířata.

 

 

Ovce udržují trávu, kozy spásají nálety

Ovečky a kozy budou kromě uvedených oblastí spásat i Trojskou, Zámky, bývalý ovocný sad v Čimickém údolí, Jabloňku, oblast takzvané v Podhoří a Radotínské skály.

Stáda mají při udržování luk nezastupitelnou roli, neboť ovce udržují travní porost a kozy zase spásají náletové dřeviny a keře. Pro pražské louky tak pastva nemá jen funkci historickou, ale i ekologickou.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *