50 krkonošských jelenů a laní dostane telemetrické obojky

Přecházejí jeleni a laně z české strany Krkonoš do Polska, nebo naopak? Dochází k migraci vůbec? To jsou otázky, na které hledají odpověď správci Krkonošského národního parku (KRNAP) a jejich polští kolegové. Zdejší jeleni a laně proto v těchto dnech dostávají telemetrické obojky, aby přírodovědci získali více informací o jejich pohybu.

 

Telemetrické obojky budou v pravidelných intervalech odesílat geografické informace o pohybu zvěře do počítače. Pomohou tak správcům parku získat důležité informace o pohybu jelenů a laní, aniž by bylo třeba zvířata opakovaně odchytávat.

Obojky dostane 50 jelenů a laní na české i polské straně Krkonoš – to je dostatečně velký vzorek pro získání potřebného množství dat a jejich statistické zpracování. Jednotlivé kusy správci uspí narkotizační střelou. Obojek pak budou nosit dva roky, poté se sám automaticky rozepne a zvířata jej ztratí.

 

 

Velikost populace a pohyb jelení zvěře má dopad na ekosystém

Proč je třeba jelení zvěř takto sledovat, vysvětluje Jan Hřebačka, ředitel Správy KRNAP: “Jelen lesní je největší krkonošský savec. Jako takový hraje významnou roli v proměně krkonošských ekosystémů, a to zejména okusem mladých odrůstajících sazenic a semenáčků stromů. Z tohoto důvodu představuje kontrola početnosti jelení populace pomocí sčítání a lovu významnou část našich každoročních aktivit.”

V KRNAP žije 635 kusů jelení zvěře a zcela zásadní pro jejich populaci je také fakt, že v Krkonoších nežijí predátoři, kteří by jejich populaci přirozeně regulovali. Přemnožení zvěře v důsledků může mít dopad na ekosystém Krkonoš.

“Na polské straně není v zimním období jelení zvěř uzavírána do přezimovacích obůrek tak jako v KRNAP, proto na podzim migruje za potravou do podhůří a na jaře zpět do hor. Část zvěře, jak z polské, tak z české strany, však přechází na druhou stranu pohoří, kde ovlivňuje početnost tamní populace a tím i negativní působení na tamní lesní ekosystémy,” dodává náměstek ředitele, vedoucí Odboru péče o národní park, Otakar Schwarz.

Výzkum migračních tras, životních nároků a chování krkonošských jelenů lesních je součástí projektu Fauna Krkonoš. Ten probíhá už od loňského února a ukončen bude v červnu 2015.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “50 krkonošských jelenů a laní dostane telemetrické obojky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *