1. března jaro ožívá. Sledujte přílet ptačích poslů jara!

jaro ožívá, ornitologie, pozorování ptáků, birdingV sobotu 1. března začne již 5. ročník ornitologické kampaně Jaro ožívá, do které se každoročně zapojují nadšení pozorovatelé ptáků z celého světa. Zapojte se i vy, třeba s celou rodinou, vydejte se do přírody a pomozte ornitologům zmapovat přílet pěti ptačích poslů jara – čápů, vlaštovek, kukaček, rorýsů a vlh pestrých.

 

Kdy z Afriky přiletí čápi? Kdy na drátech usednou první vlaštovky? Kdy poprvé uslyšíme kukačku nebo švitořivý hlas rorýsů? To jsou otázky, které zajímají pořadatele projektu Jaro ožívá, jehož hlavní myšlenkou je upozornit na úžasný fenomén ptačí migrace, problémy, s nimiž se ptáci v civilizovaném světě setkávají a informovat veřejnost o možnostech ochrany ptactva.

 

 

Čápům se letos dostane zvláštní pozornosti

Pro ČR bude letošní ročník specifický především v tom, že jeden z poslů jara, čáp, je zároveň i Ptákem roku 2014. Proto mu bude v projektu Jaro ožívá věnována zvláštní pozornost.

Už 12. března, tedy na svátek sv. Řehoře (kdy k nám podle pranostiky čáp letí přes moře) Česká společnost ornitologická spustí web cap.birdlife.cz, který bude věnován čápům bílým a černým.

Také na stránkách springalive.net ale naleznete mnoho zajímavostí – jak o čápech, tak o ostatních ptačích poslech jara. Chybět nebudou hry, tapety na plochu počítače, výukové materiály pro školy a řada dalších užitečných podkladů – např. aby si začátečníci nepletli čápy s volavkami, kukaččin hlas s hrdličkou apod.

 

Nezůstávejte pozadu a zapojte se také!

Každoročního pozorování návratu pěti vybraných druhů ptáků (čápů, vlaštovek, kukaček, rorýsů a vlh pestrých) se účastní 50 zemí světa. Česká republika se díky počtu pozorování, která jednotlivci, rodiny i školní skupiny zadávají do systému na www.springalive.net, pohybují na úctyhodném šestém místě. V roce 2013 z celkového počtu 285657 jarních pozorování v Evropě a Asii jich 3313 pocházelo právě z ČR.

„Stále více se do kampaně zapojují i africké země, kde účastníci zaznamenávají přílet druhů na zimoviště. Sledování ptáků tedy pomáhá propojit nadšence z celého světa a přispívá k ochraně a osvětě nejen v Evropě,“ říká s potěšením Lucie Hošková, ornitoložka a koordinátorka projektu.

 

Foto: facebook.com, springalive.net

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *