V sobotu 1. března začne již 5. ročník ornitologické kampaně Jaro ožívá, do které se každoročně zapojují nadšení pozorovatelé ptáků z celého světa. Zapojte se i vy, třeba s celou rodinou, vydejte se do přírody a pomozte ornitologům zmapovat přílet pěti ptačích poslů jara – čápů, vlaštovek, kukaček, rorýsů a vlh pestrých.
Čtěte také:
Čápům se letos dostane zvláštní pozornosti
Pro ČR bude letošní ročník specifický především v tom, že jeden z poslů jara, čáp, je zároveň i Ptákem roku 2014. Proto mu bude v projektu Jaro ožívá věnována zvláštní pozornost.
Už 12. března, tedy na svátek sv. Řehoře (kdy k nám podle pranostiky čáp letí přes moře) Česká společnost ornitologická spustí web cap.birdlife.cz, který bude věnován čápům bílým a černým.
Také na stránkách springalive.net ale naleznete mnoho zajímavostí – jak o čápech, tak o ostatních ptačích poslech jara. Chybět nebudou hry, tapety na plochu počítače, výukové materiály pro školy a řada dalších užitečných podkladů – např. aby si začátečníci nepletli čápy s volavkami, kukaččin hlas s hrdličkou apod.
Nezůstávejte pozadu a zapojte se také!
Každoročního pozorování návratu pěti vybraných druhů ptáků (čápů, vlaštovek, kukaček, rorýsů a vlh pestrých) se účastní 50 zemí světa. Česká republika se díky počtu pozorování, která jednotlivci, rodiny i školní skupiny zadávají do systému na www.springalive.net, pohybují na úctyhodném šestém místě. V roce 2013 z celkového počtu 285657 jarních pozorování v Evropě a Asii jich 3313 pocházelo právě z ČR.
„Stále více se do kampaně zapojují i africké země, kde účastníci zaznamenávají přílet druhů na zimoviště. Sledování ptáků tedy pomáhá propojit nadšence z celého světa a přispívá k ochraně a osvětě nejen v Evropě,“ říká s potěšením Lucie Hošková, ornitoložka a koordinátorka projektu.