Ve středních Čechách roste počet stížností na útulky

Veterináři v těchto dnech kontrolují útulky pro opuštěná zvířata ve středních Čechách. Důvodem jsou především množící se stížnosti lidí, kteří si z některých z těchto zařízení například odvedli nemocné či zraněné psy, nebo se jim zdá, že zvířata nemají dostatek péče, stravy nebo prostoru v kotcích.

 

Špatný zdravotní stav, nedostatečné očkování nebo úhyn zvířete jen pár dní po osvojení – to jsou některé ze stížností, které v poslední době podali lidé na útulky ve středních Čechách.

Na jejich základě se Krajská veterinární správa vydala středočeské útulky zkontrolovat. Povinnost kontroly mají veterináři sice minimálně jednou ročně, s rostoucím počtem stížností ale chtějí útulky obcházet častěji.

 

 

Pes z útulku po 4 dnech uhynul na parvovirózu

Nejčastějším prohřeškem je nesprávná evidence přijímaných zvířat nebo nedostatečné očkování. V některých útulcích nedodržují karanténu přijímaných zvířat, což vede k přenosu nakažlivých nemocí.

Je například znám případ, kdy si lidé domů přivedli psa, který do čtyř dnů uhynul na parvovirózu – závažné virové onemocnění, které u psů způsobuje krvavé průjmy, zvracení a s tím spojenou dehydrataci.

 

Majitelé útulků proti kontrolám nic nenamítají

Majitelé útulků připouštějí, že se při kontrolách určitá pochybení najdou – v tom případě jsou rádi, když je veterináři poučí. To, že by zvířata v útulcích byla týrána, odmítají. A veterináři taková podezření ani nemají.

V případě porušení zákona by provozovatelům útulků hrozila pokuta ve výši několika set tisíc korun.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *