Dub, který zachránil lidi při povodních, je nominován na evropský strom roku

Dub ve Višňové na Liberecku, kterému se neřekne jinak než Dub ochránce, je nominován v anketě na evropský strom roku 2014. Hlasovat pro něj lidé mohou už jen do pátku. Podle Nadace Partnerství a obyvatel obce, jež strom zachránil, si hlasy zaslouží.

 

Při povodni v roce 2010 svým mohutným kmenem zastavil naplaveniny a zachránil tak dům a životy lidí v něm. Jak uvádějí obyvatelé, naplaveniny by domek pravděpodobně vážně poškodily a mohly by se dostat i dál do obce, kde by páchaly škody. Označením Dub ochránce se tak strom pyšní po právu.

 

 

O dub mají zájem i turisté

Takovéto mase naplavenin 150letý dub zabránil v přístupu k domu.

Dub z Liberecka si v anketě vede dobře. Ještě před tím, než se hlasování na webu stalo tajným, byl na třetím místě. Před ním byla maďarská hrušeň a bulharský jilm. K tomu, aby je v anketě předstihl, by Dub ochránce potřeboval ještě přes 7000 hlasů.

I kdyby ale dub z Višňové zůstal na třetím místě, byl by to doposud největší úspěch – český strom se v předchozích čtyřech ročnících evropské anketě umístil nejlépe pátý.

Obyvatelé Višňové, kteří dub nominovali, za úspěch ale považují už to, že se strom do užšího výběru ankety dostal. Vzbudil tak totiž zájem turistů. Pro ně chce obec u stromu vystavět lavičky a umístit informační tabule o dubu.

Výsledky hlasování budou vyhlášeny 19. března a vítězný strom získá titul v Evropském parlamentu v Bruselu pod záštitou evropského komisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika a europoslance RNDr. Pavla Poce.

Pomoci Dubu ochránci k vítězství můžete na této adrese.

 

Foto: Wikimedia, Nadace Partnerství

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *