Záchranné stanice loni ošetřily rekordní počet zvířat

Národní síť záchranných stanic v roce 2013 poskytla pomoc 14 767 živočichům. To je bezmála o tisíc zvířat víc než v roce předchozím. Jak uvádějí zástupci sítě stanic, které poskytují pomoc volně žijícím živočichům v nouzi, počet zvířat, která potřebují pomoc, rok od roku narůstá.

 

Největší část zvířat, která se dostanou do péče záchranářů, tvoří ta, jež se poraní např. při střetu s dopravními prostředky, elektrickým vedením či prosklenými plochami, nebo živočichové, kteří někde uvíznou či někam zapadnou.

Přibývají případy vodních ptáků omotaných rybářskými vlasci a s poraněními od rybářských háčků. Stále častěji také zástupci záchranných stanic vyjíždějí ke zvířatům, která se ocitnou na nevhodných místech – od netopýrů v bytě, až po ptáky v obchodních centrech.

S loňskými statistikami nejvíce zahýbalo chladné a deštivé jaro, které zvířatům (především pak některým druhům ptáků) neprospělo. Naopak se do nich nezapočítávají výjezdy k exotickým či zavlečeným druhům a domácím zvířatům.

 

 

Lidé mnohdy zbytečně nosí do stanic mláďata

Až dvě pětiny přijatých zvířat tvoří mláďata, která do záchranných stanic přinášejí lidé. Mnohdy je ale z přírody odnášejí zbytečně – jedná se např. o opuštěná srnčata nebo zaječí mláďata. Lidé si často neuvědomují, že matky se od mláďat vzdalují, aby k nim nepoutaly pozornost predátorů, a považují je za opuštěná.

Záchranné stanice proto stále častěji vedle své hlavní činnosti, jíž je pomoc zvířatům v nouzi, provádějí osvětové akce pro veřejnost.

Ty zároveň fungují i jako prostředek k získání sponzorů, protože náklady na ošetření a odchov handicapovaných zvířat činí kolem 30 milionů ročně. Polovinu nákladů sice stanicím pokryjí příspěvky od ministerstev životního prostředí a zemědělství, Lesů ČR a některých nadací, bez pomoci soukromých dárců by se ale řada z nich neobešla.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *