DOBRÁ ZPRÁVA: Kriticky ohrožení sokoli se začínají objevovat i v Praze

Praha – V okolí spalovny ZEVO Malešice byl pozorován vzácný sokol stěhovavý. Dravci, kteří v 60. a 70. letech u nás i v Evropě téměř vymizeli, se v Praze zdržovali zatím jen v Michli. Ornitologové pro ně na komíně spalovny ZEVO Malešice ve spolupráci s Pražskými službami a. s. instalovali hnízdní budku.

 

„V okolí spalovny pravidelně pozorujeme samici sokola stěhovavého a komín ZEVO Malešice je pro zahnízdění velmi vhodným místem. Ptáky zde nikdo nebude rušit a budou zde mít dostatek potravy,“ uvedl Dušan Rak, který se v ČSO na ochranu sokolů specializuje.

Projekt na rozmístění hnízdních budek pro sokoly podporuje Magistrát hlavního města Prahy. Ornitologové jsou také rádi, že jim při instalaci budek vycházejí vstříc majitelé objektů.

„Společnost Pražské služby se dlouhodobě angažuje v ekologicky přínosných projektech. Jsme rádi, že můžeme tímto způsobem přispět k záchraně kriticky ohroženého druhu,“ podotkl k instalaci hnízdní budky na komíně ZEVO Malešice mluvčí Pražských služeb Julián Záhorovský.

 

 

Sokoly málem vyhubilo používání pesticidů

Instalace hnízdní budky na komín ZEVO Malešice. Budka se nachází ve výšce 100 m.

Na celém území ČR momentálně hnízdí jen 60 párů sokolů stěhovavých. Pokud sokoli budku na komíně ZEVO Malešice obsadí, půjde teprve o druhé hnízdiště v Praze. Jeden pár sokolů loni poprvé zahnízdil na komíně teplárny v Michli.

Ornitologové doufají v úspěšné zahnízdění těchto dravců a růst jejich populace. Sokoli stěhovaví totiž byli v 60. a 70. letech téměř vyhubeni. „Stalo se tak kvůli masivnímu používání pesticidu DDT. Sokoli u nás, stejně jako v téměř celé Evropě, vyhynuli a až v posledních 20 letech se díky zákazu DDT a systematické ochraně začínají pomalu do Česka vracet,“ vysvětluje Dušan Rak.

Přirozených hnízdišť sokolů stěhovavých, jimiž jsou skalní biotopy, u nás mnoho není. Hnízdní budky jim tak mohou významně pomoci. V Praze navíc budou mít i dostatek potravy – tou jsou nejčastěji holubi.

 

Foto: Dušan Rak, Petr Kolka – TZ ČSO (všechna práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *