Doprava houstne a zrychluje se a zabitých zvířat přibývá

Za jediný týden v Záchranné stanici živočichů Plzeň přijali pět autem sražených kání lesních, dvě vydry říční a několik drobných ptáků. Je to pouze zlomek případů, kdy se zvířata dostanou do kolize s dopravními prostředky, a jen část obětí, kterým se po nehodě dostane pomoci.

 

Obětí houstnoucí a zrychlující se dopravy není pouze vysoká a spárkatá zvěř, o které se v souvislosti se střety aut a zvěře mluví nejčastěji. Pod koly vozidel i vlaků umírají také šelmy, dravci a drobné ptactvo.

Tato vydra říční měla štěstí v neštěstí. Byla nalezena u Klatov s otřesem mozku. Po přijetí v ZSŽ ošetřovatelé zjistili, že se jedná o kojící samici. Naštěstí se vydra do druhého dne ze střetu s autem vzpamatovala a mohla být vypuštěna na místě, kde byla nalezena.

„Dravci a sovy se k silnicím a železničním kolejím stahují hlavně za potravou. Odpadky, znečištěné silniční příkopy či vlakové koridory jsou ideálním prostředím pro hraboše polní, myši a potkany, za nimi se pak stahují právě dravci a sovy, přičemž v zápalu lovu se ptáci dost často dostanou až na vozovku či trať,“ vysvětluje Karel Makoň ze ZSŽ Plzeň, kterému týden co týden projde rukama několik takto zraněných zvířat.

Obdobná situace je i u šelem (lišek, jezevců, kun), které také zbytky lidské potravy nepohrdnou, a navíc se živí těmi zvířaty, která pod koly aut nebo vlaků našla smrt. Silnice a železnice jim ale také křižují obvyklé migrační koridory.

 

 

Orly mořské nezabíjí pouze karbofuran

Také velmi vzácní orli mořští umírají po střetu s dopravními prostředky. Protože jsou s ohledem na svou velikost poněkud těžkopádní lovci, mršiny jim jsou vítaným zdrojem potravy. Pokud se taková mršina nachází např. v blízkosti železnice, je riziko střetu opravdu velké.

„Pták většinou sedí v těsné blízkosti kolejí a v okamžiku, kdy jede vlak, lekne se a vzlétne. Orel mořský k tomuto manévru však potřebuje nějaký čas i prostor, což většinou nemá, a je tak zachycen projíždějící soupravou,“ říká Karel Makoň.

 

Jak můžeme střetům aut se zvířaty zabránit?

„Nevyhazujte do silničních příkopů odpadky a zbytky potravin obzvláště!“ radí důrazně Karel Makoň. „Tímto krokem omezíte výskyt drobných hlodavců, a následně i dravců a sov v blízkosti silnic, dálnic i vlakových koridorů.“

A jak zachránce zraněných živočichů dodává, na škodu není ani chovat se za volantem tak, jak bychom se chovali, kdybychom věděli, že je v daném úseku policejní radar.

 

Foto: DES OP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *