USA bojují proti obchodu se slonovinou. Ten stále kvete

Washington – Americký prezident vydal dekret, který omezuje dovoz a vývoz výrobků obsahujících africkou slonovinu. USA tak chtějí pomoci v boji proti pytláctví a nelegálnímu obchodu se slonovinou. Dovoz výrobků z africké slonoviny byl zcela zakázán a vývoz se omezí pouze na starožitnosti.

 

Vláda Spojených států je přesvědčena, že tato omezení jsou nejúčinnějším řešením, aby americký trh nepřispíval k úbytku slonů v africké přírodě.

V Africe totiž každý rok pytláci zabijí 20 000 až 25 000 slonů. V důsledku toho se zde za posledních 30 let počet volně žijících slonů snížil na polovinu, tedy přibližně na půl milionu jedinců.

 

 

Sloni a nosorožci by mohli být zanedlouho vyhubeni

Slonovina je poptávaným artiklem zejména v Asii. Kly upytlačených slonů tady končí rozemleté v tradičních lécích. V Číně je vlastnění výrobků ze slonoviny navíc důkazem určité společenské prestiže.

Vědci varují, že pokud bude vybíjení slonů pokračovat tímto tempem, dojde k jejich vyhubení již během několika let. Stejně kritická je situace i u nosorožců, jejichž rohy jsou na asijském trhu stejně žádaným artiklem jako sloní kly.

 

Foto: Muhammad Mahdi Karim, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *