Unie českých a slovenských ZOO se vyjádřila k usmrcení žirafího mláděte v Kodani


Velký mediální rozruch a nevoli statisíců lidí vzbudil případ, který se minulý týden odehrál v zoo v Kodani – zaměstnanci zahrady usmrtili rok a půl starého žirafího samce kvůli jeho ‘genetické nadbytečnosti’. K případu se vyjádřila i Unie českých a slovenských zoo (UČSZOO). Postup kolegů z Kodaně vidí její představitelé jako nevyhnutelný.

 

 

“Z principiálního nebo morálního hlediska neexistují v daném případě argumenty, kvůli nimž je možno rozhodnutí Zoo Kodaň jakkoli napadnout či dokonce odsoudit,” píší na úvod prohlášení zástupci UČSZOO, zastoupení prezidentem MVDr. Davidem Nejedlem (ředitelem Zoo Liberec) a viceprezidentem Ing. Petrem Čolasem (ředitelem Zoo Ostrava).

Podle unie je podstatou chovu zvířat v zoologických zahradách vytvářet záložní populace druhů, které ve volné přírodě ztrácejí prostor k životu. Jejich zájmem přitom není chov s ohledem na jedince, ale celou skupinu zvířat daného druhu. Prioritou zároveň je udržitelný chov z hlediska zdraví a genetiky – což podle kodaňské zoo utracený žirafí samec nesplňoval.

UČSZOO chce poukázat na skutečnost, že v případě kodaňské zoo k utracení žirafího mláděte muselo dojít. A jak zástupci UČSZOO uvedli, není vyloučeno, že k eutanazii zvířat do budoucna budou muset přistoupit i další zoologické zahrady, protože udržení genetické rovnováhy v populaci uměle chovaných zvířat je rozhodující pro zachování druhu.

“Provádění euthanasie se řídí přísnými předpisy a musí proběhnout především co nejrychleji a bez zbytečného utrpení zvířete,” připomněli také členové UČSZOO. Zároveň ale uvádějí, že každá zoologická zahrada se snaží tomuto nejzazšímu řešení předcházet např. zvětšováním prostor pro chov daného druhu, spoluprací s jinými zahradami či dočasným vytvářením jednopohlavních skupin, aby nedocházelo k nežádoucímu křížení. Jedná se ale o opatření, která ve všech případech nejsou dlouhodobě udržitelná.

 

 

Vedení kodaňské zoo lidé vyhrožují smrtí

Ačkoliv na poli vědy je utracení žirafího samce obhajitelné, valná část ochránců a milovníků zvířat tento krok odsuzuje. Nevole vůči zaměstnancům zoo zašla tak daleko, že jim lidé začali vyhrožovat smrtí. Terčem nenávistných telefonátů a e-mailů je zejm. vedoucí výzkumu a ochrany zvířat zoo Bengt Holst.

Také na sociálních sítích lidé kritizují postup zoo. Skupiny, které po utracení žirafy začaly vznikat na Facebooku, měly během několika hodin tisíce členů. Na tisíce se dají počítat i podpisy pod novými peticemi – např. petici s názvem “Vyhoďte Bengta Holsta z kodaňské zoo kvůli zabití žirafy Mariuse” v první den podepsalo přes 16 000 podpisů. Internetová petice, která žádá zavření kodaňské zoo, podle agentury DPA už podepsalo přes 56 000 lidí.

Kodaňská zoo včetně Bengta Holsta si ale stojí za svým. I kritiku, že žirafu porcovali před návštěvníky, mezi nimiž byly i děti, odmítají s tím, že veřejná pitva byla zamýšlena k osvětě veřejnosti a rodiče na ni děti nemuseli vodit.

 

Foto: Wikimedia

 

2 comments for “Unie českých a slovenských ZOO se vyjádřila k usmrcení žirafího mláděte v Kodani

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *