Úřad ombudsmana kritizuje loňskou vyhlášku o kácení stromů

Vyhláška, která vzešla z úřadu bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, umožňuje majitelům pozemků kácet stromy na vlastním území i bez úředního povolení. Ekologové nyní upozorňují, že kvůli ní na řadě míst už zbytečně padly desítky zdravých stromů. Problémem se začal zabývat i úřad ombudsmana.

 

Jako příklad uvádí ekologické hnutí Arnika havířovské sídliště, kde město vzalo vyhlášku po svém a na území poblíž bývalé školky nechalo pokácet hned několik zdravých stromů. Z druhé strany pozemku totiž stojí bytový dům a podle vyhlášky je možné bez povolení kácet stromy právě v okolí obytných staveb. Podle výkladu Arniky se zde ale kácet nemělo.

 

 

MŽP připouští, že by se vyhláškou mohlo zabývat

Úřadující ochránce lidských práv Stanislav Křeček se obává, že vyhláška, která vzešla z ministerstva životního prostředí (MŽP) v době Tomáše Chalupy, ohrožuje i vzácné stromy. Největší problém je podle úřadu ombudsmana v tom, že vyhláška nebere v potaz kvalitu a charakteristiku dřevin, což oslabuje zájem na ochraně některých druhů.

MŽP úřadu ombudsmana přes média vzkázalo, že vyhláška není dogma a pokud se ukáže, že je chybná, bude se jí ještě zabývat.

 

Povědomí lidí o potřebě ochrany stromů je podle ekologů malé

Sdružení Arnika nicméně v souvislosti s tímto problémem poukazuje na fakt, že povědomí veřejnosti o potřebě ochrany stromů je stále malé. Místo, aby se lidé více zamýšleli nad tím, jaký přínos stromy mají, jsou jim spíš na obtíž – když překážejí, stíní nebo z nich padá listí.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *