Rok čápů: ČSO zvolila ptáka roku 2014, oznámila sčítání čápů a zahájila fotosoutěž

Česká společnost ornitologická (ČSO) ve čtvrtek 6. února vyhlásila hned dva ptáky roku – čápa bílého a zároveň i jeho příbuzného čápa černého. Tato volba svědčí o tom, že letošní ročník bude mimořádný. A to například i tím, že čáp bílý byl, jako vůbec první druh, zvolen již podruhé. Tím ale překvapení nekončí.

 

“Čáp bílý byl jedním z prvních ptáků roku přesně před 20 lety. Čápi přitahují pozornost tolika lidí, že jsme se poprvé rozhodli ptáka roku zopakovat,” vysvětlil Jiří Flousek, předseda ČSO, proč čápa bílého ornitologové zvolili podruhé.

Letos ale čáp bílý bude v tandemu s méně známým a trochu tajemně vyhlížejícím čápem černým. Ačkoliv ani jeden z nich nepatří k nejohroženějším druhům, jejich obliba u lidí a to, jak doplácejí na měnící se životní prostředí, je dostatečným důvodem pro jejich zvolení.

 

Čtěte také:

 

Čápi trpí u nás i na zimovištích

Čáp je jedním z druhů ptáků, na kterém je nejvíc patrné, jak měnící se klima a životní prostředí dopadá na živočichy. Například bílí čápi opouštějí zemědělskou krajinu v nížinách, zamořenou chemikáliemi, a stěhují se výše do hor, což jim usnadňuje i oteplování klimatu. Naopak s černými čápi, dříve plachými lesními ptáky, se dnes nezřídka setkáme i na potoce uprostřed vesnice.

“Je až s podivem, jak se čápi zvládají vyrovnat se všemi nástrahami, které jim člověk a příroda připravuje,” říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. “V živé paměti máme katastrofální loňskou sezónu, kdy kvůli dlouhotrvajícím dešťům uhynula většina mláďat v hnízdech. Mnohem horší následky má ale suché počasí v zimovištích. Pokud vyschnou oázy na jih od Sahary, čápi hynou po stovkách a tisících. Bohužel jsou sucha v Africe poslední dobou stále častější, podobně, jako jsou u nás častější deště a povodně.”

Jedním z velkých nebezpečí jsou pro čápy, stejně jako pro ostatní ptáky, stožáry a dráty vysokého napětí. Střet s nimi končí těžkými úrazy a mnohdy dokonce smrtí ptáků. Proto se generálním partnerem letošního ročníku Pták roku stala energetická společnost E.ON, která se dlouhodobě snaží tento problém řešit.

 

Pomozte se sčítáním čápů! Zapojit se může každý

Letos proběhne již sedmé celoevropské sčítání čápů bílých a třetí celostátní sčítání čápů černých. Oba druhy budou ornitologové tento rok bedlivě sledovat.

Do sčítání se ale může zapojit každý. “Čápa není problém poznat, mláďata na hnízdě také spočítá každý, proto se těšíme na záplavu údajů od pozorovatelů z celého státu,” říká Zdeněk Vermouzek.

Podrobnosti o sčítání čápů se dočtete na webu cap.birdlife.cz, který ČSO spustí symbolicky 12. března, tedy na svatého Řehoře, kdy (jak praví pranostika) k nám čáp letí přes moře.

 

Čtěte také:

 

Fotosoutěž se také bude týkat čápů

ČSO také ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku vyhlásila soutěž o nejlepší fotografii ptáků roku 2014 – čápa bílého a čápa černého. Vítězné fotografie budou představeny na putovní výstavě, jejíž vernisáž se bude konat 6. září ve Vrchlabí.

Výherci získají hodnotné ceny a budou se moci pochlubit svojí fotografií i v exkluzivním katalogu výstavy. Podrobná pravidla soutěže naleznete na cap.birdlife.cz.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Rok čápů: ČSO zvolila ptáka roku 2014, oznámila sčítání čápů a zahájila fotosoutěž

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *