Domestikace připravila psy o schopnost učit se nápodobou

Zatímco vlci se učí tím, že napodobují ostatní, psi tuto schopnost nemají. Ukazují to výsledky pokusů Friederike Rangeové z vídeňské Univerzity veterinární medicíny, během nichž pracovala se čtrnácti vlky a patnácti psy – kříženci.

 

Friederike Rangeová při testu chtěla, aby si vlci a psy otevřeli dřevěnou bednu, ve které byla ukrytá potrava. Předtím, než je nechala úkol řešit, mohli vidět, jak box otevírá cvičený pes.

Zatímco všech 14 vlků se do bedny pro potravu dostalo, z 15 psů uspěli jen čtyři. Většina vlků navíc použila stejný způsob, jakým se do bedny dostal cvičený pes. Psi naopak zkoušeli různé jiné metody.

 

 

Bez příkladu naopak pohořeli vlci

Rangeová test nejprve prováděla s vlky a psy ve věku půl roku, kdy, jak předpokládala, je nejlepší doba pro jejich učení. Po prvních (pro psy ne příliš úspěšných) zkouškách se ale rozhodla pokus se psy zopakovat o čtyři měsíce později – vycházela přitom z toho, že psi dospívají později než vlci. Psi ale v experimentu neuspěli ani podruhé.

Friederike Rangeová poté pokus provedla se psy i vlky znovu, ale už bez toho, aby jim cvičený pes ukázal, jak se do bedny dostat. V tomto testu naopak propadli vlci, protože neměli možnost okoukat řešení úkolu.

 

Soužití s lidmi psy zřejmě ovlivnilo víc, než tušíme

Výsledky pokusů Rangeová vysvětlila tím, že vlci jsou zvířata, která v rámci smečky musejí stále kooperovat, a aby byli jako jednotlivci i jako smečka úspěšní, učí se tím, že napodobují chování zkušenějších. Naopak psi schopnost učit se napodobováním díky soužití s člověkem patrně ztratili.

 

Foto: Seney Natural History Association, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *