300letý buk v zámeckém parku ve Slatiňanech musel být pokácen

Zámecký park ve Slatiňanech přišel o vzácný buk červenolistý. Státem chráněný strom, který si lidé zvolili v anketě jako nejkrásnější strom Chrudimska, musel být pokácen kvůli napadení dřevokaznou houbou.

 

Tři sta let starý buk byl nepřehlédnutelnou dominantou slatiňanského zámeckého parku. Strom byl 30 metrů vysoký, s obvodem koruny 28 metrů a obvodem kmene 6 metrů. Podle dendrologů to byl nejmohutnější červenolistý buk u nás.

Už loni ale začalo být patrné, že památný strom není v pořádku. Po prošetření odborníci usoudili, že je buk napaden dřevokaznou houbou a bylo rozhodnuto, že musí být poražen.

 

 

Šlo především o bezpečnost návštěvníků parku

Foto z léta 2012

Foto z léta 2012

Strom patrně napadl vějířovec obrovský, který způsobuje takzvanou tvrdou hnilobu kmene. Stromu, který v parku stál přes 300 let, nebylo pomoci.

I s ohledem na fakt, že parkem v sezóně procházejí stovky turistů, které by nemocný buk ohrožoval, muselo město stát požádat o zrušení jeho ochrany, aby mohl být pokácen.

Tak se také stalo a na konci ledna památný strom padl k zemi. Po poražení byla uprostřed jeho širokého kmene jasně patrná tmavá část, která vypovídala o tom, že strom by v boji s dřevokaznou houbou brzy podlehl.

 

Foto: Gutzerova, Ben Skála – Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *