Psům v útulku dobrovolníci čtou knížky

Washington D. C. – V psím útulku washingtonské ligy na pomoc zvířatům (Washington Animal Rescue League) přišli s převratnou metodou péče o opuštěné psy. Svým svěřencům čtou knihy. Hafani prý rádi poslouchají lidský hlas a čtení má pozitivní vliv na jejich psychiku.

 

Pětiletý ovčák Meyer se do útulku dostal poté, co se jeho panička musela přestěhovat do bytu, do kterého s sebou psa vzít nemohla. Meyerovi bylo po paničce smutno, ale jeho nálada se prý viditelně zlepšila poté, co mu dobrovolnice Alanna Kahn začala předčítat z knihy Malé ženy spisovatelky Louisy May Alcott.

Tato praxe v útulku funguje už pět let. Nikdo už dnes přesně neví, jak to vlastně začalo, nicméně své výsledky prý metoda má.

Alexandra Dilley, vedoucí oddělení pro výchovu a výcvik psů ve washingtonském útulku, tvrdí, že čtení je jedním z nejlepších způsobů, jak lidé mohou trávit čas se svými psy. Pes pánův přednes opravdu vnímá a čtení slouží k upevňování vztahu mezi člověkem a psem.

 

 

Do útulku chodí psům číst i děti

Metoda se v útulku velmi rychle ujala a vedle běžných darů, jimiž lidé přispívají, dnes nosí i paperbacky. Z těch pak opuštěným psům čtou dobrovolníci. Jsou mezi nimi i děti, které se díky programu zlepšují ve čtení.

Podle Alexandry Dilley nejsou psi vůbec nároční posluchači. Je jim úplně jedno, jestli jim dobrovolníci v útulku předčítají detektivky, pohádky nebo noviny. Jsou zkrátka rádi, když slyší lidský hlas.

Čtenáři se proto nemusejí obávat toho, že by je spolupráce s útulkem zavazovala ke čtení děl, která by se jim nelíbila. Výběr je čistě na jejich gustu – pejskové jim prý jsou za jejich čas stejně vděční.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Psům v útulku dobrovolníci čtou knížky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *