V Hradci Králové budou odchytávat přemnožené nutrie říční

Nutrie říční se v Hradci Králové pro lidi staly roztomilou atrakcí. Nepůvodní druh hlodavce se tu ale přemnožil a dělá komplikace. Město proto na návrh Povodí Labe přistoupilo k odchytu nutrií. Ty se opět vrátí do chovů.

 

Situace na březích Labe v Hradci Králové už vyžaduje řešení. Nutrie tu totiž narušují hráze, břehy a porosty hloubením nor. Obavy také panují z chorob, které by mohly přenášet. K těm patří například leptospiróza či tularemie.

Nejvíce nutrií žije na soutoku Labe s Orlicí, na Piletickém potoce a Labském náhonu. K jejich přemnožení přispívají i lidé, kteří sem tato krotká a roztomilá zvířata chodí krmit. Tím, že mají hojnost hodnotné potravy, nutrie rychleji pohlavně dospívají a množí se.

 

 

V 70. letech se chovaly na maso

Nutrie na břehy českých řek nepatří. Hlodavci původem z Jižní Ameriky se do volné přírody dostaly z chovů – ty byly populární hlavně v 70. letech, kdy bylo maso nutrií poměrně žádané. Když se ale chovy přestaly vyplácet, chovatelé nutrie vypouštěli.

S přemnoženými nutriemi se tak dnes nepotýkají jen v Hradci Králové, ale například i v Novém Bydžově nebo Nechanicích. A jejich populace se velmi rychle rozrůstá.

Nutrie, které v následujících týdnech bude v Hradci Králové odchytávat specializovaná firma, poputují do chovů, aby obohatily jejich genofond.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “V Hradci Králové budou odchytávat přemnožené nutrie říční

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *