U japonského Tajdži opět probíhá krutý lov delfínů

Zátoka u města Taidži se opět zbarví krví delfínů. Místní rybáři vyrazili na tradiční lov s plánem ulovit alespoň 250 kytovců. I přes odpor mnoha Japonců, milovníků zvířat a ochranářských organizací celého světa kruté vraždění delfínů probíhá každý rok.

 

Rybáři pokaždé naženou delfíny do zátoky, kde nejprve vyberou několik kusů k prodeji do zábavních parků a akvárií. Podle členů ochranářských organizací, které každoroční lov sledují, je samotné nahánění delfínů do zátoky velmi krutou podívanou.

Rybáři přes hejna přejíždějí čluny, přičemž zvířata často zraní. Nahánějí je na mělčinu, kde je nechají několik dní. Pak delfíny velmi krutým způsobem zabíjejí – zabodnou jim tyč do páteře a nechají je umírat dlouhou a bolestivou smrtí.

 

 

Obyvatelé Taidži si delfíní maso neodepřou

Většina Japonců pokrmy z delfíního masa odmítá, obyvatelé Taidži jej však vidí jako tradiční pokrm a odepřít si jej nedokážou – a to i přes četná varování, že maso těchto kytovců může obsahovat až 5000krát víc toxinů, než doporučuje světová zdravotnická organizace (WHO).

Vedou se také vleklé spory o to, zdali se jedná o tradici zdejších rybářů, nebo jeden z mála možných způsobů výdělku. Rybáři si totiž ztěžují na chudobu. Ochranáři nicméně uvádějí, že za jednoho delfína získají 200 tisíc dolarů (v přepočtu 4 miliony korun), takže podle nich rybáři chudobou rozhodně netrpí.

Na kruté praktiky lovu delfínů upozornil režisér Louie Psihoyos, autor dokumentu Zátoka (The Cove), který v roce 2009 získal Oscara za nejlepší dokumentární film.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “U japonského Tajdži opět probíhá krutý lov delfínů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *