Fany: Lednové novinky

Počasí nijak lednově nevypadá. Brodíme se po kotníky v bahně, ptáci zpívají, kvetou kočičky a Kora začala pouštět zimní srst. Což bude problém, jestli začne mrznout. Upřímně doufám, že ne.

V Novém roce žijeme jako ve starém. Práce, práce, práce. Farmářka posledních pár týdnů po večerech seděla nad učením. Chodím totiž prvním rokem na zemědělku v Benešově, obor Zemědělské podnikání. S hospodářem občas probírám chov, krmení či zdravovědu. Například taková poznávačka z krav, to nebyla žádná legrace. Hospodář mi na dojírně vyvěsil velký plakát s plemeny včetně obrázků, a přesto jsem u zkoušky nepoznala Charollais od Blonde d’Aquitaine. Takže za dvě. Zato jsem ale excelovala v rostlinné výrobě, s 38,5 body ze 40 jsem myslím byla ve třídě nejlepší. Teď už čekám jen na výsledky z anatomie a nauky o krmivech.Zvířata jsem samozřejmě učením nešidila, naopak jsem se jednou “ulila” i ze školy, abych mohla provětrat Tibiho, který byl poslední dobou hodně nabitý energií. Počasí je parádní, stačí vyjet na kopec nad statkem a svítí sluníčko. V sobotu jsme pořídili nádherné snímky.

 

 

Loučení s Márinkou

Mám ale i několik smutných zpráv. Nejprve neúspěšný porod dvojčátek, což je u krav vždycky problém. Zdaleka nejhorší událost se ale odehrála před měsícem, těsně před Vánoci. To jsem v sobotu odpoledne šla do výběhu, pochytat koníky na vyjížďku, a našla jsem naší bábinku Márinku s hodně ošklivým úrazem. Zasaženo bylo její jediné zdravé oko, o něž úrazem přišla, což bohužel znamenalo úplné oslepnutí. Přivolaný pan doktor mohl již pouze konstatovat, že nejmilosrdnějším řešením bude nechat kobylku odejít do zelených plání. Hospodářka byla úplně zničená, asistenci panu doktorovi při uspávání Márinky jsem tudíž vzala na svá bedra. Nepřeji nikomu podobnou zkušenost, a to se v mém případě nejednalo o první (a patrně asi ani poslední) takovou věc.

Ráda bych se zde naposledy rozloučila s Márinkou a pozdravila ji do koňského nebe. Koníci se přidávají. Zejména Koře, která s Márinkou prožila celý život, se stýská, ale zvládá to statečně. Přestěhovali jsme ji k ostatním dvěma koníkům a do prázdných boxů nacpali odrostlejší telecí. Alespoň někdo má z nové situace prospěch, telata si na větším prostoru mohou lépe zaskotačit. A život jde dál.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *