Němci se bojí vlků. Do dnešní přírody podle nich nepatří

V německé přírodě se úspěšně rozrůstá populace vlků. Ochránci přírody se radují, obyvatelé a farmáři z dotčených oblastí nikoliv. Bojí se střetů se šelmami. Podle německého ministerstva životního prostředí si lidé na vlky musejí zvyknout a naučit se s nimi žít.

 

Ještě před třinácti lety nebyl v Německu zaznamenán jediný volně žijící vlk. Od té doby se ale jejich populace značně rozrostla – jen v Braniborsku jejich počet odhadují na devadesát. Vlčí smečky do Německa přišly z Polska.

To, o čem čeští ochránci přírody zatím jen sní, je pro obyvatele oblastí, kde se vlci vyskytují, noční můrou. Bojí se, že je při procházkách v přírodě vlci napadnou, ovčáci se zase obávají újmy na svých stádech – první případy ovcí zabitých vlkem už se ostatně objevují.

 

 

S vlky se musíme naučit žít, vzkazují ochránci i úřady

Ochránci přírody nicméně obavy lidí mírní. Na internet už například umístili video, v němž vysvětlují, jak se mají lidé chovat, když se v přírodě s vlkem setkají. Pokud prý před ním nezačnou utíkat, vlk jim půjde z cesty, protože se člověku raději vyhýbá.

Také braniborské ministerstvo životního prostředí už vypracovává plán, který by měl pomoci lidem naučit se žít s vlky. Pro farmáře například zřídilo telefonní linku, na kterou mohou volat v případě, že jejich stádo napadne vlk. Pořídit si také mohou speciálně vycvičeného psa, který stádo před vlky ohlídá.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Němci se bojí vlků. Do dnešní přírody podle nich nepatří

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *