Velrybí siamská dvojčata objevili mexičtí rybáři (VIDEO v článku)

Mexičtí rybáři v zátoce Ojo de Liebre v Pacifiku objevili skutečnou raritu – siamská velrybí dvojčata. Vědci ihned začali hledat odpověď na otázku, jestli tato “hříčka přírody” není důsledkem klimatických změn.

 

Velryby touto dobou kolem zátoky táhnou ze severu na jih, takže rybáře nepřekvapilo, když zahlédli velrybí mládě. Upoutalo je, až když zjistili, že má dvě ocasní ploutve a dvě hlavy.

Čtyři metry dlouhá a asi půl tuny vážící siamská dvojčata plejtvákovce šedého už ale byla mrtvá. Podle biologa Benita Bermudeze neměla šanci déle přežít.

 

 

Vědci vyvrátili, že by na vině byly klimatické změny

Mláďata kytovce začala bezprostředně po nálezu zajímat především vědce. Ti hned odebrali vzorky tkání. Hledali především odpověď na otázku, co je příčinou toho, že se už i u mořských živočichů objevuje fenomén siamských dvojčat. Jednou z možných odpovědí byly klimatické změny.

“Když se vyskytnou abnormality v oceánu, jako třeba v případě úkazu El Nino, během kterého se otepluje oceán, tak to může mít vedlejší účinky na embrya. Minulý rok byl ale normální, bez výkyvů,” vysvětlil Benito Bermudez, proč tuto tezi zamítli.

Po podrobném prozkoumání vědci dvojčata pohřbili na pláži v Ojo de Liebre. Časem se k ostatkům ještě vrátí, aby prozkoumali jejich kostru.

 

 

Foto: Wikimedia

 

2 comments for “Velrybí siamská dvojčata objevili mexičtí rybáři (VIDEO v článku)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *